Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.293
-0.25%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Eskişehir'de artan vaka sayıları korkutuyor

  Eskişehir riskli iller arasında 8'nci sıraya yükseldi. Artan vaka sayıları korkuturken, bazı vatandaşlar tedbirlere uymayanları sorumlu tuttu.
  • İHA
  • 20.04.2021 - 14:39
  • Güncelleme : 20.04.2021 - 15:24
  Eskişehir'de artan vaka sayıları korkutuyor

  Koronavirüsle mücadele kapsamında bazı illerde yükselen vaka sayıları korkuya neden oldu. Bu illerden birisi olan Eskişehir'de vaka sayıları, hızla artmaya başladı.

  Artan vaka sayıları nedeniyle tedbirlere uymayanları sorumlu tutan bazı vatandaşlar, tam kapanmanın gelmesi gerektiğini belirtti.

  VATANDAŞLAR İKİYE BÖLÜNDÜ

  Eskişehir’de koronavirüs vakalarındaki artış devam ediyor. Hafta hafta yayınlanan verilere göre 8-14 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişide 30,99 olan vaka sayısı, nisan ayına gelindiğinde 100 bin kişide 605,85 oldu.

  Vatandaşlara göre vakaların artmasındaki en büyük etken, insanların maske ve sosyal mesafe kurallarına yeterince dikkat etmeyerek tedbirsiz davranması. Kimi vatandaş tamamen kapanmanın tek geçerli çözüm olduğunu, kimisi de insanların artık sosyalleşmek istediğini ve başka çözüm yolları bulunması gerektiğini düşünüyor.

  Eskişehir'de artan vaka sayıları korkutuyor VİDEO


  İnsanların sosyal hayatlarına devam etmek istediğini belirten Elif Akar, “İnsanlarda biraz bilinçsizlik ve sorumsuzluk var. Böyle oldukça vakaların yakın zamanda biteceğini sanmıyorum. Uzun bir süre sokağa çıkma yasağının gelmesi ve aşılanmaya hız verilmesi gerekiyor. Başka ülkelere vermek yerine ilk önce kendi vatandaşlarına yardım etmeleri gerekiyor. Kafelerin kapanması iş yeri sahipleri için kötü olsa da halk sağlığı için iyi oldu.” dedi.

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #1

  "DİKKAT ETMEYENLER VAR"

  Vaka sayılarının artmasından vatandaşların sorumlu olduğunu düşündüğünü söyleyen Engin Dalyan, “Maske takmayan, toplu halde olup da sarmaş dolaş olan çok vatandaşımız var. Dikkat etmeyince vaka sayıları yükseliyor. Bugün korona virüsten 341 kişi öldü, bu çok yüksek bir rakam.” dedi.

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #2

  "1 AYLIK AÇILMA OLDU, MEKANLAR DOLDU"

  Vaka artışlarının nedeni olarak İnsanların yeterince dikkat etmemesi olduğunu düşünen Ceren Çelik, “1 aylık açılma oldu. İnsanların mekânlara dolduğunu, kendi tedbirlerini almadıklarını, mekân sahiplerinin de sosyal mesafeye dikkat etmeden müşteri kabul ettiğini gördüm. Hastanede çalışan yakınlarımın söylediğine göre, artık ölüm ve vakalar 40 yaşa kadar düşmüş. Herkes birbirini suçluyor ama yapacak bir şey yok. Mecburen hepimiz kendi tedbirimizi kendimiz almalıyız.

  Ailemiz var, büyüklerimiz var. Mesela ben anneme ve babama bulaştırmaktan çok korkuyorum. Olabildiğince eşimle beraber dışarı çıkmamaya dikkat ediyoruz. Biz de çok özledik akrabalarımızla, eşimizle, dostumuzla görüşmeyi ama hiçbir şekilde akrabalarımızı ziyaret etmiyoruz, toplu düğün tarzı etkinlikler çok yanlış. En çok bulaşın buralardan olduğunu duydum.” ifadelerini kullandı.

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #3

  "SADECE İŞİ OLANLAR DIŞARIDA OLMALI"

  Normalleşme kararlarının erken geldiğini söyleyen Firdevs Ergün, 65 yaş üstü vatandaşların vaka artışından sorumlu olduğunu savundu. Ergün, “Erken normalleşmeden dolayı 65 yaş üstü her tarafa çıktılar, rahatça oturdular. Tedbirlere, yasaklara uymadıkları ve korumadıkları için vakaların arttığını düşünüyorum. Kalabalık etmeden, sadece işi olanların dışarı çıkmasının daha iyi olacağını, başka türlü vaka sayılarının azalmayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #4

  "KURALLARA UYAN YOK"

  Vaka sayılarındaki artışların halkın sosyal mesafe ve maske kuralına uyumadığını gösterdiğini düşünen Uğur Ayhan, “Tam kapanmayla da olacak gibi değil, çünkü tam kapanmada ev ziyaretleri oluyor. İnsanlar sosyal mesafeye hiçbir yerde uymuyor. Benim 3 farklı ilden gözlemlediğim kadarıyla hiçbir şekilde kurallara uyulmuyor.” sözlerini kullandı.

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #5

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #6

  Eskişehir de artan vaka sayıları korkutuyor #7


  Görüş Bildir