Euro
9.3864
-0.02%
Dolar
7.8734
0.02%
Altın
458.48
0.09%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
135.805
-10.03%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Eti lezzetli pişirme yöntemleri

  Et pişirirken ateş ile etin arasındaki mesafe en az 15 santimetre olmalıdır.
  • 11.10.2013 - 17:06
  Eti lezzetli pişirme yöntemleri

  Eti lezzetli pişirme yöntemleri #1

  Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, Kurban Bayramı'nda et tüketiminin arttığına dikkat çekerek, kişilerin isteklerine göre farklı şekillerde et pişirme yapıldığını söyledi. Öksüzkaya, mangalda et pişirmek isteyenlerin dikkatli olması gerektiğini, et ile ateşin arasındaki mesafenin sağlık açısından en az 15 santimetre olması gerektiğini ifade etti.

  ET NASIL LEZZETLİ PİŞER?

  Kurban Bayramı'nda sadece et tüketimi yapılmaması konusunda uyaran Dr. Ahmet Öksüzkaya, etle birlikte sebze türü yiyeceklerin mutlaka alınması gerektiğini belirtti. Öksüzkaya, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması konusunda uyararak, et pişirmede dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı; 'Etin lezzeti, kıvamı, kokusunun, vitamin – mineral içeriği ve tamamen pişirme yöntemiyle ilgilidir. Etleri ızgara, sebzelerle birlikte tencerede, haşlama ya da mangalda (etler mangal ateşinden en az 15 cm yukarda olacak) yapabilirsiniz. Kızartma, kavurma gibi pişme yöntemlerinde çok uzun süre yüksek ısıyla temas etmesiyle etteki kanserojen ögelerin oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca mangalda pişirme sırasında etin dış kısmı hızlı şekilde pişmekte proteinler katılaşmakta ve etin iç kısmı çiğ kalmaktadır. Etlerin az pişmiş veya çiğ tüketilmesi etin kalitesini düşüreceği gibi besin zehirlenmelerine de neden olabilir. Bu yüzden orta, kor ateşte ve uzun sürede pişmesi gerekir.'

  'Et ile yapılan yemeklere ise ayrıca yağ eklenmemelidir' diyen Öksüzkaya, özellikle kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı gibi yağların kullanımından kaçınılması uyarısında bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir