Petrol
87.18
0.35%
Euro
19.6551
0.20%
Dolar
18.6384
0.03%
Altın
1.077
-0.24%
Borsa
4997
-0.97%
Bitcoin
321.974
-0.77%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Felçli hasta inme cerrahisiyle ayağa kalktı

  Felç geçiren Hüseyin Ulubay, özel bir cerrahi yöntemle yeniden ayağa kalktı.
  • 06.09.2013 - 08:56
  Felçli hasta inme cerrahisiyle ayağa kalktı

  Felçli hasta inme cerrahisiyle ayağa kalktı #1

  İstanbul'da yaşayan maden işçisi 73 yaşındaki Hüseyin Ulubay, 'inme cerrahisi' (şah damarına bağlı felçler) operasyonuyla felci yenerek yeniden ayağa kalktı.  İşçi emeklisi ve 6 çocuk babası Hüseyin Ulubay, bir gün eşiyle çay içerken aniden fenalaştı. Dinlenmeyi tercih etti. Fakat kısa bir süre sonra ayağa kalkmayı denediğinde başaramadı.

  YARIM SAATLİK OPERASYON

  Çocukları tarafından hastaneye kaldırılan Ulubay, yoğun bakıma alındı. Burada tansiyonu kontrol altına alınmaya çalışıldı. Günden güne durumu daha da ağırlaşan Ulubay'ın çocukları, bu esnada felçli hastalara uyguladığı tedavi ile başarılı sonuçlar alan Doç. Dr. Yusuf Kalko'ya ulaştı. Hüseyin Ulubay'ın, anjiyosunda beynin gerisinde kısmen de olsa bir sızıntı gören Doç. Dr. Kalko, hastanın o anki durumunu, "Ameliyat için bu umut verici bir durumdu ancak felce neden olan sağ şah damarı yüzde yüz tıkalıydı. Bu damarı açmak tıp literatürü ile ters düşüyor. Ancak biz bunu da tecrübe ettik ve birkaç uygun vakada tamamen tıkalı damarı açmayı başardık" diye anlattı.

  73 yaşındaki Ulubay'ın yapılan tetkiklerinde küçükte olsa iyileşmesi için bir umut ışığı gördüklerini belirten Kalko tedavi sürecini de şöyle anlattı: "Hüseyin amcaya lokal anestezi ile yarım saatlik bir operasyon gerçekleştirdik. Damarı açtık, temizledik ve kapattık. Her şey çok normal işledi ve hastayı ameliyat sonrası normal odaya aldık. Sol bacağını ameliyat sonrası hemen hareket ettirmeye başladı. 2 gün sonra da taburcu ettik. 15 gün sonra sol kolunu da hareket ettirmeye başladı." Doç. Yusuf Kalko uygulamaya ilişkinse şu bilgileri verdi: "Tıp literatürünün olmaz dediği ameliyatları yaptık. Yöntemi 1.5 yıldır uyguluyoruz. Riskli ama yüzde yüz sonuç aldığım bir teknik. Her hasta gibi Hüseyin amca ve ailesiyle de riskleri konuştum. Bugüne kadar inme cerrahisi yöntemiyle 28 hasta ameliyat ettim. Hepsi de sapasağlam hayatlarına devam ediyor."

  28 HASTADA DA SONUÇ VERDİ

  Yıllardır kalp, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıklarla mücadele ettiğini ancak hareketsiz yatağa mahkûm kalmanın kendisini çok korkuttuğunu ifade eden Ulubay da yaşadıklarını şöyle anlattı: "Gençliğimden beri çok hareketli bir insanım. Kısa bir süre de olsa yatağa bağlı kalmak beni çok üzdü. Bir daha yürüyemeyeceğim diye çok korktum. Ama ameliyattan çıkıp hastane yatağımda bacağım hareket edince dünyalar benim oldu. Yeniden doğdum sanki."


  Görüş Bildir