Euro
9.3804
0.31%
Dolar
7.837
0.3%
Altın
448.31
-0.28%
Borsa
1.313
-1.18%
Bitcoin
145.202
3.66%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C

  Geleceğin annelerine yanlış ameliyat uyarısı

  Prof. Dr. Yılmaz Şahin, gereksiz yere kist ameliyatı olan kadınların birçok sorunla karşılaştığını belirtti.
  • 06.12.2012 - 14:37
  Geleceğin annelerine yanlış ameliyat uyarısı

  Geleceğin annelerine yanlış ameliyat uyarısı #1

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şahin, yaptığı açıklamada, kasıklarındaki ağrı şikayeti ile hastanelere başvuran kadın hastaların büyük çoğunluğunun, yumurtalığında kist olduğu söylenerek ameliyat edildiğini savundu.

  GEREKSİZ AMELİYATTAN DOLAYI  ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYORLAR

  Yumurtalıklardaki kistlerin genel itibariyle kendiliğinden geçebilecek basit kistler olmasına rağmen hastaların ameliyat edilerek yumurtalıklarına zarar verildiğini ileri süren Şahin, ''Gerekmediği halde yumurtalıklarındaki kistten dolayı ameliyat edilen kadınlar, çocuk sahibi olamama tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor'' dedi.

  "KARNINDA SAATLİ BOMBA TAŞIYORSUN"

  Ameliyatta kistle birlikte yumurtalıkları tamamen alınan veya zarar gören kadınların, bu durumu ancak çocuk sahibi olamadıkları zaman öğrenebildiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Şahin, ''Kasık ağrısı şikayeti ile hastaneye giden genç kızlar, 'yumurtalığında kist var ameliyat edelim, ameliyat olmazsan kist patlar, karnında saatli bomba taşıyorsun' denilerek korkutuluyor. Hastalar yumurtalığının zarar göreceğini ve bundan dolayı evlenince çocuk sahibi olamama riskiyle karşı karşıya kalabileceğini bilemiyor veya o yaşlarda düşünemiyor. Korktukları için ameliyat oluyorlar.'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir