Euro
9.389
-0.98%
Dolar
7.8684
-1.05%
Altın
458.18
-0.82%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
136.891
-9.34%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Genetik olarak kalp hastasıyız

  Kardiyoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Adnan Köşüş: "Kalp hastalığı Avrupa’ya göre ülkemizde daha sık gözükmektedir."
  • 25.12.2012 - 10:52
  Genetik olarak kalp hastasıyız

  Genetik olarak kalp hastasıyız #1

  Dr. Köşüş, Türkiye'de Avrupa ülkelerine göre kalp ve damar hastalıklarının daha sık gözüktüğünü belirterek, "Kalp hastalığı Avrupa'ya göre ülkemizde daha sık gözükmektedir. Bunun nedeni ise bizim ırkımızda iyi huylu kolesterol'ün düşük olmasıdır. Bizim Türk halkında kalp damar hastalıklarına bir yatkınlık oluşturuyor. Karadeniz'e bakıldığı zaman iyi bir beslenme alışkanlığı var. Yöresel yeşil sebzeler var, fındık tüketimi belirli bir seviyenin üzerinde kalp hastalığı riskini azaltan bir ürün. Karadeniz bölgesi eğimli bir bölge ve buradaki insanlar bahçe işleri ile de uğraşıyorlar aslında çalışkan insanlar. Ama buna rağmen kalp hastalığı riski yüksek bunun nedeni genetik olarak Türk halkında var olan problemlerdir" diye konuştu.

  ''KALP HASTALARI SOĞUKTAN KORUNMALI''

  Kış ve yaz aylarının kalp hastaları için büyük risk taşıdığını vurgulayan Dr. Köşüş, kalp hastalarının soğuktan korunmaları gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti: "Sıcak ve soğuk hava aşırı olduğu zaman kalp hastalarına büyük riskleri var. Özellikle aşırı soğuk havalarda kış ayların kalbin iş yükü belirgin derecede artmaktadır. Artış nedeni ise soğuk havalarda vücudun ısını koruyabilmek için damarlar büzülmektedir. Damar büzüldüğü için kan basıncı bir miktar artıyor.

  Bu neden ile kalp daha yüksek bir basınca karşı çalışıyor. Kalp hızını artırmak zorunda kalıyor ki vücuda daha çok kan göndereyim, vücut ısısını sabit tutabileyim kişi üşümesin diye vücudun kendi sistemi var. Bu sistem kalp hastaları için aşırı soğuklarda zararlı hale geliyor. Kalp damarında darlık olanlar, kalp yetmezliği olanlar, ciddi tansiyon hastalıkları olan risk altına giriyor. Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli şey, kendilerini soğuktan korumalarıdır. Dışarı çıkacakları zaman eldiven, bere kullanarak sıkı giyinmelidirler. Karadeniz Bölgesi'nde nem oranı yüksek olduğu için soğukluk ve sıcaklık ölçülen değerin üstünde hissediliyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir