Euro
9.483
0.38%
Dolar
7.7886
0.22%
Altın
461.35
0.23%
Borsa
1.328
-0.22%
Bitcoin
147.885
-2.18%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  Gıdada büyük sahtekarlık

  Mutfağa soktuğumuz her madde ayrı bir tehlike...
  • 20.10.2013 - 08:39
  Gıdada büyük sahtekarlık

  Gıdada büyük sahtekarlık #1

  Akşam'ın haberine göre; Sahtecilik o kadar ciddi bir boyutta ki sadece et ve sütte değil, sofralarımıza gelen her üründe izlerine rastlamak mümkün. Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin hazırladığı bir rapora göre ekmekten baharata, zeytinden bakliyata her alanda sahtecilikte zirve yapılmış durumda.

  FIRINLARIN ÇOĞU MERDİVEN ALTI

  Ekmeği beyazlatmak için üretimde içine bir miktar karbonat katılıyor. Ekmeğin geç bayatlamasını sağlamak, su kaldırma oranını artırmak, olduğundan daha büyük göstermek amacıyla kabartmak gibi amaçlarla çok çeşitli enzim ve kimyasal madde kullanılıyor. Bu maddelerin bir kısmı belirli bir dozdan fazla kullanıldığında insan sağlığına zararlı hale gelebiliyor.

  KÜF KOKUSU VARSA DİKKAT

  Kepekli ekmek ve çavdar ekmeği gibi özel ürünlerde bazı 'merdivenaltı fırınlarda' gıda boyası ya da kakao kullanılıyor. Paket içinde dilimlenmiş olarak satılan ekmeklerin bayatlaması sonucu 'aflatoksin' oluşuyor. Bu nedenle bu tür ekmekleri alırken üretim tarihi ve son kullanım tarihlerine iyi dikkat etmek, paket açıldığında küf kokusu alınırsa ekmeği tüketmemek, hemen tüketilmiyorsa buzdolabında saklamak gerekiyor. Ekmeklerin içine konulduğu 'geri dönüşüm' ürünü poşetler ekmeğin kalitesini olumsuz etkiliyor.

  ZEYTİNYAĞINI BUZLUKTA TEST EDEBİLİRSİNİZ

  Zeytinyağına pamuk, ayçiçeği, kanola gibi bitkisel yağ karıştırılıyor. Sabun üretiminde kullanılan yüksek asitli yağlar işlemden geçirilip sızma zeytinyağı diye satılıyor. Zeytinin rengi koyulaştırılmak ve parlak hale getirilmek için tekstil boyası ya da kimyasal boya kullanılıyor. Zeytinyağının küspesinden elde edilen prina yağı kolon sızması diye adlandırılan yöntemle, zeytinyağının içine karıştırılıyor. Bu yöntemin kullanılıp kullanılmadığını anlamak için zeytinyağınızı derin dondurucuya koyun, bir kısmı donuyorsa o zeytinyağı değil demektir.

  ARI OLMADAN BAL YAPILIR MI?

  Bal son 2 yıldır gıda sektörünün en büyük sorunu. Sahteciler şu yöntemleri kullanıyor: Ticari glikozun içine bir miktar polen, renklendirici ve esans katılarak sahte bal imal ediliyor. Bu bala 'arı görmemiş bal' deniyor. Arıların daha çok ve kolay bal yapabilmesi için arıcılar tarafından bal üretim mevsimlerinde kovanların önüne şeker şurubu veya glikoz konuluyor. Böylece 'yapay bal' üretilmiş oluyor.

  İMHA EDİLMELİ AMA SATILIYOR

  Ticari balın içine yaklaşık yüzde 10 bal katılarak 'doğal süzme bal' olarak satılıyor. Petekli ballarda saf balmumundan yapılmış petek kullanılması gerekirken daha ucuz olan petrol ürünü kanserojen mum karıştırılmış petek kullanılıyor. Arıcıların mum güvesine karşı kullandıkları naftalin bala karışıyor. Bu imha edilmesi gerekirken piyasada satılıyor.

  TOPLAM ZARAR 20 MİLYAR TL

  Yaşanan durumu gıda terörü olarak adlandıran Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin şunları söylüyor: "Türkiye'de 500 bin satış noktası ve üretim merkezi var. Bunların denetimini 4 bin 800 kişi yapıyor, düşünün... Bu sektörün yarattığı yıllık tahribat yılda 15-20 milyar lirayı bulmuş durumda. Merdivenaltı üretim aldı başını gidiyor. Bir an önce denetçi sayısı artmalı ve denetim aralıkları da sıklaştırılmalı."

  YEMİNLİ SİSTEM GETİRİLEBİLİR

  Yemek Sanayicileri Derneği (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ da yetkililere yeni bir denetim sistemi sunduklarını açıklarken "Devletin denetim elemanları yeterli değil, bu nedenle biz tıpkı yeminli mali müşavirler gibi yeminli gıda denetim sisteminin kurulmasını öneriyoruz" diye konuşuyor.

  BAHARATIN İÇİNDE NE ARARSAN VAR

  Rakamlar son yıllarda Türkiye'ye giren kaçak çay miktarının arttığını gösteriyor. Uygun koşullarda toplanmayan, depolanmayan ve ambalajlanmayan bu çaylar serbestçe ülkenin her yerinde satılıyor.

  KİMYASALLARLA RENKLENDİRİYORLAR

  Kırmızı bibere kiremit tozu ya da kimyasal boyalarla renklendirilmiş yabancı maddeler katılıyor. Karabiberin içine kanserojen özellik taşıyan boya maddeleri ile renklendirilmiş sağlığa zararlı yabancı maddeler karıştırılıyor. Bunun yanı sıra birçok bitkisel baharatın içine öğütülmüş gereksiz otlar katılarak miktarı artırılıyor.

  EN BÜYÜKTEHLİKE ALKOLLÜ İÇECEKLERDE

  En büyük sahtecilik metil alkol içeren rakı, viski ve konyakta yapılıyor. Şişelere metil alkol yerine etil alkol koyulduğundu, bu içkiler sakatlıktan ölüme kadar çok ciddi sonuçlar doğuruyor.

  OSMANCIK DİYE BALDO SATIYORLAR

  Bakliyat da sahtecilikten nasibini alan gıdalar arasında. Farklı pirinçleri birbirine karıştırarak "Baldo ve Osmancık" pirinci adıyla satıyorlar. Ambalajsız satılan bakliyatta da ciddi sıkıntılar var. Bu ürünler farklı çeşitleriyle karıştırılarak düşük fiyattan satışa sunuluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir