Petrol
76.66
0.67%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.153
-0.23%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Gizli boğmaca bebekler için tehlike

  176 bebekte yapılan araştırmada, bebeklerin yüzde 90'ında boğmacanın kendi ailesinden geçtiği belirlendi.
  • 09.05.2013 - 14:42
  Gizli boğmaca bebekler için tehlike

  Gizli boğmaca bebekler için tehlike #1

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, öksürükle kendini gösteren, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan boğmaca ile ilgili ciddi sorun yaşandığını belirtti.

  Hekimlerin, öksürüğü uzamış çocuk ve erişkinlerde boğmaca ihtimalini çok fazla düşünmediklerini ifade eden Kurugöl, "Öksürüğü uzamış hasta geldiğinde doktorun aklına sinüzit, verem, reflü, alerjik hastalıklar, tüberküloz gelir, hatta 'kanser mi' diye araştırma yapılır ama kimsenin aklına boğmaca gelmez" dedi.

  BEBEKLER İÇİN CİDDİ TEHLİKE

  Prof. Dr. Kurugöl, iyileşemeyen hastanın doktor doktor dolaşmak zorunda kaldığını, gerekli ya da gereksiz tetkikler yaptırdığını ifade ederek, bunun yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğunu, en önemlisinin ise hastaların bebeklere hastalığı bulaştırabildiklerine dikkati çekti.
  Boğmacayı bulaştıran erişkinlere yönelik tedbir alınması ve bebeklerin korunması gerektiğine işaret eden Kurugöl, şöyle devam etti:
  "Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde araştırma yaptık. Boğmaca tanısı koyduğumuz 176 bebeğin annesi, babası, kardeşleri ya da evdeki diğer yakınlarından örnek aldık. Yüzde 90'ında boğmacanın ya anneden ya babadan ya da evdeki diğer bireyden geçtiğini gördük. İşin kötüsü evdeki erişkinler de boğmaca olduğunu bilmiyor. Sigaradan, alerjiden öksürdüklerini sanıyor. Trajikomik bir durum. Bu sorunun önüne geçebilmek için bebeğin etrafındaki erişkinlerin boğmaca aşısı yaptırmaları gerekir."

  Kurugöl, Sağlık Bakanlığının ilkokul öğrencilerinin aşılanma takvimini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini savundu.


  Görüş Bildir