Dolar
6.8633
0.0306%
Euro
7.7727
0.1494%
Altın
1800.53
0.1084%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.435
0.1199%
Bitcoin
63863.81
0.3449%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Göz gribi mevsimi başladı

  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi, sıcak havalarda hızla yayılan göz gribi ve tedavisinde dikkat edilmesi gereknler hakkında bilgi verdi.
  • 20.06.2014 - 14:37
  Göz gribi mevsimi başladı

  Göz gribi mevsimi başladı #1

  Kızaran ve sulanan gözler, şişen göz kapakları... Havaların ısınmasıyla birlikte bu tip şikayetler çok sık yaşanır hale geldi. Adenovirüs göz enfeksiyonu, halk arasındaki ismiyle ‘göz gribi’nin özellikle içinde bulunduğumuz Haziran ayında görülme oranı hızla artıyor. Virüs, sıcak havanın etkisiyle hızla çoğalıyor ve kişiden kişiye geçiyor. Yeni doğan bir bebekte dahi görülebilen göz gribinin tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor.

  GÖRME SORUNLARINA NEDEN OLABİLİYOR

  Göz gribinin iki ayrı evresi bulunuyor. İlk safhasında göz kapakları şişiyor, gözler kızarıyor, sulanıyor ve ciddi anlamda kaşıntı oluşuyor. Hastalığın hızla yayıldığı bu evre yaklaşık 3-4 hafta sürüyor. Bazı hastalarda virüs, kulak önünde ağrılı bezelere de neden olabiliyor. Bulaşma riskinin azaldığı ikinci evrede ise virüs gözün saydam tabakasını tutuyor ve görme sorunları yaşanıyor.

  HASTALIK EN SKIK ALERJİYLE KARIŞTIRILIYOR

  Göz gribi, alerji ile sıklıkla karıştırılıyor. Bu iki hastalığın ayrımındaki en önemli nokta göz alerjileri her iki gözde aynı anda oluşuyor, göz gribinde ise hastalık bir gözden diğerine bulaşıyor. Ayrıca hasta bireylerin etrafında gözleri kızarık başka birinin olması da göz gribi tanısını güçlendiriyor.

  Hastalık en sık alerjiyle karıştırılıyor

  Göz gribi, alerji ile sıklıkla karıştırılıyor. Bu iki hastalığın ayrımındaki en önemli nokta göz alerjileri her iki gözde aynı anda oluşuyor, göz gribinde ise hastalık bir gözden diğerine bulaşıyor. Ayrıca hasta bireylerin etrafında gözleri kızarık başka birinin olması da göz gribi tanısını güçlendiriyor.

  Göz gribiniz varsa tokalaşmaktan bile uzak durun Göz gribinin oluşmasını engellemek için yapılması gereken en önemli iş hastalığın yayılımını engellemek. Bu nedenle hastaların ellerini sıklıkla yıkamaları gerekiyor. Hasta bireylerin aynı ortamda yaşadığı kişilerle odasını ve el yüz havlusu gibi ortak kullanım eşyalarını ayırmaları, bulunduğu kapalı ortamları sık sık havalandırmaları, tokalaşma, öpüşme gibi davranışlardan kaçınmaları hastalığın bulaşmasını büyük ölçüde önlüyor.

  Tedavide ilaçlar ve soğuk kompres etkili

  Göz gribi teşhisinin ardından ikincil gelişebilecek bakteriyel enfeksiyonu ve kliniği ağır geçirmeyi önlemek adına topikal bir antibiyotik kullanılıyor. Ayrıca hastalığın belirtilerini hafif geçirmek adına da soğuk kompres suni gözyaşları sistemik analjezikler gibi ek tedaviler de hekim tarafından önerildiği takdirde kullanılabiliyor.

  İYİ KLORLANMIŞ HAVUZLARA GÖZLÜKLE GİRİN

  Yaz aylarında kendini havuzun serin sularına bırakanlar dikkat! Temizliği iyi yapılmamış havuzlara giren enfekte kişiler de, bu virüsün hızla yayılmasını sağlıyor. Bu hastalık deniz ve havuz sezonunun başladığı yaz başlarında daha sık gözlendiği için özellikle iyi temizlenmeyen toplu havuzlarda göz gribi hızla yayılıyor. Bu nedenle klorlanması düzgün yapılan havuzlara koruyucu gözlükler ile girilmesi hastalıktan korunma adına büyük bir önem taşıyor.

  Görüş Bildir