Euro
11.035
2.65%
Dolar
9.4656
2.76%
Altın
542.68
2.82%
Borsa
1.447
1%
Bitcoin
603.954
-1.89%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Grip hamile için daha riskli

  Erken doğum riskini artıran grip hem anne adayını hem de bebeği olumsuz etkileyebilir.
  • 26.11.2012 - 14:09
  Grip hamile için daha riskli

  Grip hamile için daha riskli #1

  Mevsim itibariyle gribal ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını belirten İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelerin bağışıklıkla ilgili problemleri olabildiğini söyledi. Bu nedenle hamilelerin enfeksiyonlara daha kolay yakalanabildiğine işaret eden Buyru, bunun hem anne hem de bebek açısından risk taşıdığını belirtti.

  Prof. Buyru, anne adaylarının gripten korunmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: ''Amaç; annenin direncini artırarak hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak. Hastalık ortaya çıktığında da gerekli önlemler alınarak, bir an önce gebenin iyileşmesini ve bunu en az hasarla atlatmasını sağlamaktır. Yapılması gereken en önemli şey, uzun süre kapalı ortamlarda bulunmamak, odayı havalandırmaktır. Vücut direncini artırıcı C vitamininden zengin meyvelerle beslenmek ve uyku saatlerine dikkat etmek de koruyucu tedbirler arasında.''

  BEBEĞİN GELİŞİMİ DURAKLAYABİLİR

  Enfeksiyon sürecinde bebeğin gelişiminde yavaşlama olabileceğini vurgulayan Buyru, "Erken doğum riski artabilir'' dedi.

  Buyru, grip aşısının, canlı virüs aşısı olmadığı için gebelikte her dönemde rahatlıkla uygulanabileceğinin altını çizdi ve "Hem anne adayı hem de doğacak bebeği korumak açısından grip aşısı önerilebilir. Şunu biliyoruz ki anneye yapılacak grip aşısı doğumdan sonra bebeği de ilk 6 ay boyunca grip hastalığından koruyacaktır. Oluşacak antikorlar bebeği de olumlu etkileyip, yeni doğan dönemde enfeksiyon oluşma sıklığını azaltacaktır" diye konuştu. Aşının ciddi yan etkileri olmadığını vurgulayana Prof. Faruk Buyru, "Onun için gebeler Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırabilir'' ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir