Dolar
6.8652
0.0597%
Euro
7.7601
0.1406%
Altın
1798.83
-0.255%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.082
-0.2171%
Bitcoin
63657.1
-0.0404%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Gümrük Bakanlığı: Beş ithal üründen biri kanserojen

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı denetimler sonucunda, her beş ithal üründen birinin kanserojen madde ve başka riskler taşıyor.
  • 11.06.2014 - 09:20
  Gümrük Bakanlığı: Beş ithal üründen biri kanserojen

  Gümrük Bakanlığı: Beş ithal üründen biri kanserojen  #1

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye genelinde tüm ürünlerde yaptığı denetimlerde 2012'de yüzde 8.73 olan güvensizlik oranı 2013'te yüzde 17.5'e yükseldi. Böylece denetimi yapılan her 5 ithal üründen birinde kanser ve güvenlik riski tespit edildi.

  TEKSTİLDEKİ MADDELER EN AZ GIDA GİBİ ETKİLİYOR

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tekstilden oyuncağa, dayanıklı tüketim maddelerinden ayakkabıya kadar kanserojen içerikli ürünler insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Gıda maddelerinden sonra insan bedeniyle en çok ilişkide olan standart dışı tekstil ürünleri ve oyuncaklar sağlığımızı en az gıda maddelerindeki kimyasallar kadar etkiliyor.

  "BATI BOYAYI ÜRETİP, ÜLKESİNDE KULLANMIYOR"

  İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, azo boyarların insan cildinde bulunan bakterilerle etkileşime girmesiyle tehlikeli hale geldiğini belirterek, özellikle tekstil boyamada çalışanların risk altında olduğunu söyledi. Bu sektörde çalışanlarda mesane kanserinde artış gözlemlediklerini ifade eden Dizdar, "Avrupa ülkeleri boya üretmesine rağmen boyama işlemini kendi ülkelerinde yapmıyorlar. Boyama işlemini Çin'de, Hindistan'da Pakistan'da yapıp, çevresel atıkları o ülkelerde bırakıyorlar. Kendi çevrelerini kirletmiyorlar. Özellikle çocukların tenleri çok daha hassas ve cilt geçirgenlikleri çok daha yüksek. Bu nedenle çocuk kıyafetinde çok daha hassas olmalıyız" dedi.

  ÖNE ÇIKAN ZARARLI MADDELER

  -AZO BOYAR MADDELER:

  Tekstil, plastik ve deri mamullerin boyanmasında kullanılır. Bazı azo boyar maddeler boyama sırasında serbest amino gruplarının oluşmasına sebep olurlar. Bu serbest amino gruplarının 4 tanesi kesin kanserojen diğer 20 tanesi ise muhtemelen kanserojen olarak adlandırılıyor. Tekstil ve deri ürünlerinde azo boyar maddelerle ilgili olarak 30 mg/kg sınırlama bulunuyor.

  -FİTALATLAR:

  Tükürük, ter gibi yollar aracılığıyla temas halinde plastikten vücuda geçebiliyorlar. Plastik ürünlerde ve baskılarda yumuşatıcı olarak; boyar maddelerde, PVC ile temas halinde olan tekstil ürünlerinde yardımcı olarak; boyalarda, yapıştırıcılarda, kozmetiklerde çözücü olarak kullanılıyor. Kanserojen olan fitalatlar, insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine zarar veriyor. Fitalatlara yüzde 0.01 kısıtlama getirildi. Özellikle Bebek giysilerindeki plastik baskı ve aksesuarlar ile mama önlükleri, alıştırma külotları, alt açma minderi, emzirme yastığı gibi ürünlerde fitalat kontrolleri yapılıyor.

  -ALEV GECİKTİRİCİLER:

  Alev geciktiriciler tekstil ürünlerinin yanmazlığını artırmak amacıyla kullanılıyor. Bu bileşikler bağışıklık sistemini ve üreme sistemini etkiliyor. Cilde direkt temas eden çarşaf, iç çamaşırı vb. tekstil ürünlerinde; Tris (dibromopropyl) fosfat Polybrominatedbiphenyls (PBB) Tris-(aziridinil)-fosfinoksit kullanımı tamamen yasaklandı.

  Görüş Bildir