Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.555
1.56%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Her gıda faydalı oldukları organa benziyor

  Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi.
  • 09.09.2014 - 07:21
  Her gıda faydalı oldukları organa benziyor

  Her gıda faydalı oldukları organa benziyor #1

  Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini söyledi.

  Dilimlenmiş kivi göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi, antioksidanlar (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten, lutein) zengindir. Lutein, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.

  Patlıcan, avakado, armut

  Patlıcan, avakado ve armut ortadan ikiye kesildiğinde, anne rahmine benzer şekil gösterir. Bu gıdaların dengeli tüketilmesi, hormonal dengenin sağlanmasına ve rahim kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

  Domates

  Ortadan kesilmiş domates dört kompartımanlı görülür.

  Kalp de kırmızı ve 4 bölümden oluşur. Domates, kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı rol oynayan lycopene içerir.

  Nar

  Nar çekirdekleri, kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar, kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır.

  Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur. Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür.

  Üzüm

  Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerini gösterir.

  Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve kalbe iyi gelir. Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterir.

  Ceviz

  Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir. Bunlar, beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar.

  Zeytin

  Zeytin ve kadın yumurtalıkları da şekil olarak birbirine benzer. Zeytin, yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar.

  Soğan

  Soğan, vücut hücrelerine benzerlik gösterir. Soğan, serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır.

  Taneli meyveler ve narenciyeler, meme bezine benzerler. Narenciyeler, flavonoid ve limonen içerir. Bunlar meme bezlerinde lenf hücrelerinin hareketini düzenler.

  Brüksel lahanası, brokoli

  Brüksel lahanası ve brokoli kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası lif, vitamin C, betacarotene (vitamin A) ve azotça zengindir. Bunlar, kanser riskinin önlenmesine yardımcı olurlar. Brokoli de kansere karşı iyi geliyor.

  Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel arastirmalar havucun gözlerin kan akisini ve islevini iyilestirdigini göstermiştir.

  Fasulye böbrek görünümündedir ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir.

  Sap kereviz, Çin lahanası ve Rhubarb (bizde yok) kemiklere benzer. Bu gıdalar kemikler için faydalıdır,sodyum oranları eşit ve %23 dur. Gıdanızda yeterli sodyom yok ise vücut kemiklerden çeker ve kemikler zayıflar. Bu gıdalar iskeletinize faydalıdır.

  İncir tohum doludur ve agaçta ikili olarak asılarak büyür. İncir sperm sayisini ve hareketliligini arttırır ayrıca erkek kısırlığını önler.

  Tatlı patatesin görünümü pankreasa benzer ve şeker hastalarının glisemik indeksini dengeler.

  Greyfurt, portakal ve diğer narenciye meyveleri kadın gögüsüne benzer ve bunların saglıgına ve lenfin hareketine yardımcı olur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir