Euro
8.976
-0.52%
Dolar
7.3863
-0.32%
Altın
442.9
0.24%
Borsa
1.547
0.31%
Bitcoin
255.401
6.56%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Japonya'da, doğum sırasında bebeğin kanser kapabileceği keşfedildi

  Araştırmacılar, son derece nadir de olsa doğum sırasında yeni doğan bebeklere annelerinden kanser bulaşabileceğini bildirdi.
  • Haber Merkezi
  • 09.01.2021 - 09:00
  • Güncelleme : 09.01.2021 - 09:13
  Japonya'da, doğum sırasında bebeğin kanser kapabileceği keşfedildi

  Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Ulusal Kanser Merkezi Hastanesi’ndeki araştırmacılar, erkek bebeklerin doğum sırasında annelerinin rahim ağzı tümöründeki kanserli hücreleri soluması sonucunda akciğer kanserine yakalandığını söyledi.

  KANSERLİ İKİ ÇOCUK İNCELENDİ

  Söz konusu çocuklardan biri, iki hafta boyunca öksürmesi sebebiyle hastaneye götürülen ve her iki akciğerinde kanser tespit edilen 23 aylık bebek. Bebeğin doğumundan üç ay sonra annesine rahim ağzı kanseri teşhisi konmuştu.

  Medical Xpress'in haberine göre, 6 yaşındaki diğer çocuk, göğsünün sol tarafında ağrı olduğu şikayetiyle hastaneye gitmiş, CT taramasında sol akciğerinde 6 santimetrelik kitle tespit edilmişti. Annesinin rahminde, hamilelik döneminde iyi huylu olduğu düşünülen tümör bulunurken kadın, doğumdan iki yıl sonra hayatını kaybetmişti.

  GENETİK EŞLEŞME ORTAYA ÇIKTI

  Yapılan araştırmada, akciğer kanseri olan 23 aylık ve 6 yaşındaki iki erkek çocuktan alınan örnekler, annelerin rahim ağzı kanserleriyle tam bir genetik eşleşme olduğunu gösterdi. Ekibin analizi, örneklerde aynı DNA mutasyonları tespit ederken çocuklardaki kanser hücrelerinin, erkeklerde bulunan Y kromozomunu içermediğini gösterdi.

  Japonya da, doğum sırasında bebeğin kanser kapabileceği keşfedildi #1

  NADİR GÖRÜLEN BİR OLAY

  Araştırma ekibi kanserin anneden çocuğa bulaşmasının çok nadir bir olay olduğunun altını çizdi. Kanserli her 500 bin anneye karşılık bir bebekte kanserin meydana geldiğini ve bin doğumda bir kanserli anne bulunduğunu söyledi.

  EN YAYGIN TÜRLER: KAN, LENF VE CİLT KANSERİ

  Araştırmacılar, daha önce gözlemlenen az sayıdaki vakada, kanserli hücrelerin plasentadan geçerek fetüse ulaştığını, bu yolla bulaşan kanserlerin en yaygın türlerinin kan, lenf, ve cilt kanseri olduğunu belirtti. Bahsi geçen vakaların ilk olduğunu söyledi.

  Araştırma ekibinden Dr. Ayumu Arakawa, rahim ağzı kanseri olan hamilelerin riske girmemesi adına sezaryen önerirken herkes onunla aynı fikirde değil. Zira Jinekolojik Onkolog Dr. Shannon Neville Westin ve Amerikan Kanser Topluluğu’ndan Dr. Debbie Saslow, bahsi geçen spesifik ve nadir durumla ilgili çok az veri bulunduğunu ve bunun önerileri hemen değiştirmeye yetmeyeceğini belirtti.

  Japonya da, doğum sırasında bebeğin kanser kapabileceği keşfedildi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir