Petrol
110.62
0.57%
Euro
17.0083
1.23%
Dolar
15.9403
0.43%
Altın
953.5
1.16%
Borsa
239
0.74%
Bitcoin
485.027
1.87%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Kadavradan yeni göğüs dokusu

  Kadavradan alınan insan derisi birçok teknolojik aşamadan geçilerek meme yapısının onarımında kullanıldı.
  • 23.11.2013 - 16:54
  Kadavradan yeni göğüs dokusu

  Kadavradan yeni göğüs dokusu #1

  İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erdem Güven, kadavradan alınan insan derisinin birçok teknolojik aşamadan geçilerek meme yapısının onarımında kullanıldığını belirtti.

  Güven, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yaygın kanser türlerinden biri olan meme kanserinin, her 8 kadından birinde görüldüğünü anlatarak, kanser nedeni ile memesi alınan ya da meme yapısı bozulan kadınlar için "dermal matrix" yönteminin uygulandığını ifade etti. Güven, bu yöntemin, kadavradan alınan insan derisinin birçok teknolojik aşamadan geçirilerek hücresel yapısının tamamen yok edilmesiyle ortaya çıkarılan temel deri iskeleti olduğunu kaydetti.

  ÖZELLİKLE İNCE YAPILI İNSANLARDA İŞE YARIYOR

  Alındığı kişinin tüm biyolojik ve genetik özellikleri yok edilen deri iskeletinin, son zamanlarda plastik cerrahinin birçok farklı alanında kullanıldığını vurgulayan Güven, bu yeni yöntemin özellikle meme kanseri sonrasında silikon protez ile yeni meme yapılmasında bariyer görevi yaparak, kozmetik ve fonksiyonel açıdan birçok avantaj kazandırdığını anlattı.

  Doç. Dr. Güven, günümüzde daha sıklıkla kanser sonrası alınan memenin yeniden onarılması için kullanılan bu yöntemin, özellikle daha ince yapılı, ileri bir sarkma olmayan, atletik yapıya sahip ve vücudunun başka bir yerinden doku alınmasını istemeyen hastalarda başarılı bir şekilde uygulanabildiğini bildirdi. Güven, yöntemin ameliyat süresini kısalttığını, uygun hastalarda kullanıldığında çok iyi estetik sonuçlar elde edilmesini sağladığını belirtti.

  Erdem Güven, teknolojide ve ameliyat tekniklerindeki gelişmeler neticesinde artık günümüzde tümör ameliyatıyla eş zamanlı olarak hastaların büyük kısmına meme onarımı yapmanın mümkün olduğunu ifade ederek, kanser nedeniyle memesi alınan hastaların tümüne onarım yapılabildiğini kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir