Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.417
-1.29%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Kahve karaciğer yağlanmasını azaltıyor

  Doç. Dr. Bülent Değertekin, günde bir fincan kahve içmenin karaciğer yağlanmasını azalttığını belirtti.
  • 25.02.2014 - 16:48
  Kahve karaciğer yağlanmasını azaltıyor

  Kahve karaciğer yağlanmasını azaltıyor #1

  Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, günde bir fincan kahve içmenin karaciğer yağlanmasını azalttığını, araştırmalarla özellikle bir fincan kahvenin faydasının kanıtlandığını belirtti. Acıbadem Sağlık Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada, karaciğer yağlanmasının tüm dünyada hızla artan bir sorun olduğuna işaret edilerek, Türkiye'de her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanmasının görüldüğü ifade edildi.

  'EN İYİ YÖNTEM KİLO VERMEK'

  Karaciğerdeki fazla yağın, insan vücudu için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırladığı belirtilen açıklamada, "Oysa, yağlanma sorununu basit önlemlerle gidermek mümkün. Kilo vermek bu önlemlerin başında geliyor. Kişinin mevcut kilosunda yüzde 5 azalma sağlandığında, karaciğer yağlanması gerilemeye başlayabiliyor. Günde bir fincan kahve içmek de karaciğer yağlanmasını azaltıyor" bilgisi verildi.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin de araştırmalarla özellikle bir fincan kahvenin faydasının kanıtlandığını vurguladı. Değertekin, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Karaciğer, vücudun en büyük ve metabolik açıdan en kompleks organı. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görebilmesini sağlıyor. Bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat etmek hayati önem taşıyor. Karaciğer yağlanması ise karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına geliyor. Dünyada hızla artan bir sorun olarak karşımıza çıkan karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına paralel olarak Türkiye'de her 4 yetişkinden birinde görülen bir hastalık. Özellikle giderek yaygınlaşan obezite hastaları ve 'tip 2' diyabeti olanların karaciğer yağlanma oranı ise yüzde 50'nin üzerinde. Yani fazla kilolu her iki kişiden en az birinin karaciğeri yağlı.

  Obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklarla yakından ilişkili olan karaciğer yağlanmasına çözüm olabilecek etkin bir tedavi yöntemi henüz yok. Bu noktada en etkili tedavi kişinin sağlıklı beslenmesinde ve fazla kilolarından kurtulmasında yatıyor. Karaciğer yağlanması olan bir kişi, mevcut kilosunda yüzde 5 azalma sağlayabilirse karaciğer yağlanması gerilemeye başlayabiliyor. Yenilenme özelliğine sahip olan karaciğer, dikkat edildiğinde bu özelliği sayesinde eski formuna kavuşabiliyor."

  'ŞOK DİYETLERDEN KAÇININ'

  Karaciğer yağlanmasının kalbi yorduğuna dikkati çeken Değertekin, karaciğere zarar veren alışkanlıklardan uzak durulması gerektiği ve karaciğer yağlanmasına karşı sağlıklı beslenilmesi gerektiğini kaydetti.

  'YAĞLANMAYA İYİ GELİYOR'

  Değertekin, şok diyetlerden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunarak, karaciğer yağlanmasına karşı kahvenin faydalarını şöyle özetledi:

  "Kafein, karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor. Günde bir fincan kahve içenlerin daha az karaciğer yağlanması gösterdiği bir gerçek. Bu konuyla ilgili yapılmış geniş toplumsal çalışmalarda, her gün kahve içenlerde içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülüyor. Hatta kronik Hepatit C enfeksiyonu, alkole bağlı karaciğer hastalığı olanlarda da kahve içmenin, karaciğer hasarını azalttığı tespit edildi."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir