Euro
10.0052
0.21%
Dolar
8.3185
0.16%
Altın
476.99
0.1%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
431.583
-2.58%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  Kalbi tamir eden virüs deneniyor

  İngiltere'de kalp yetmezliği tedavisinde kullanılabilecek bir virüs geliştirildi.
  • 30.04.2013 - 12:37
  Kalbi tamir eden virüs deneniyor

  Kalbi tamir eden virüs deneniyor #1

  İngiliz Kalp Vakfı, bu yöntemle tedavi potansiyelinin büyük olduğunu, ancak önce klinik deneyler yapılması gerektiğini bildirdi.İngiltere'de 750.000'den fazla kişi kalp yetmezliği çekiyor.

  Kalp yetmezliğinde, örneğin bir kalp krizi sırasında oksijensiz kalan kalp hasar görüyor ve kanı gereği gibi pompalayamıyor. Tıpta kaydedilen ilerleme sayesinde kalp krizi geçiren hastaların çoğu kurtarılabiliyor, ancak bunun sonucu olarak kalp yetmezliği çekenlerin sayısı artıyor.

  GEN TEDAVİSİ NEDİR?

  Gen tedavisinin tıptaki en büyük gelişmelerden biri olduğu söyleniyor, ancak şimdiye kadar başardıkları vaat ettiklerinin gerisinde kaldı. Ana fikir basit; hastanın genetik kodlamasında bir hata varsa, o hatanın düzeltilmesine dayanıyor.Güvenli olup olmadığı konusundaki kaygılar, gen tedavisi önündeki en büyük engel. Bir denemede Amerikalı bir genç öldü, bazı hastalar da lösemiye yakalandı.

  Avrupa'da gen tedavisinin ilk ticari kullanımına Kasım 2012'de onay verildi. Bu izin, yağ hazmedemeyen hastaların tedavisine yönelikti.

  Londra'daki Imperial College'a bağlı araştırmacılar kalp yetmezliği çekenlerde SERCA2a adındaki proteinin azaldığını buldurlar. Bu nedenle, kalbe bu proteini üretmesi için genetik yapısı değiştirilen bir virüs verilmesi düşünüldü.

  'HASTALARIN YAŞAM KALİTESİ YÜKSELTİLEBİLİR'

  200 hasta üzerinde yapılacak denemede, bacaktan giren ve kan damarlarından yukarı uzatılan bir tüple kalbe virüs 'bulaştırıp' hasar gören kalp kasını iyileştirmek hedefleniyor.

  Imperial College'dan Prof. Sian Harding bu tedaviyle birçok hastanın yaşam kalitesinin yükseltilebileceğini söylüyor.

  Denemenin yapılacağı Royal Brompton Hastanesi'nden Dr. Alexander Lyon ise, ilk kez kalp yetmezliğine gen tedavisi uygulanacağını bildirdi. Lyon amacın, kalp krizi sırasında meydana gelen moleküler değişimi tersine çevirmek olduğunu belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir