Euro
15.1951
0.34%
Dolar
13.4063
0.22%
Altın
793.7740
0.48%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
537.308
-5.81%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  Kalp krizi anında ne yapmalısınız

  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, kalp krizine yalnız yakalanılması durumunda yapılması gerekeni açıkladı.
  • 16.06.2012 - 17:10
  Kalp krizi anında ne yapmalısınız

  Kalp krizi anında ne yapmalısınız #1

  Kayseri Avrupa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz , kalp krizine yalnız yakalanılması durumunda, sancının başladığı andan itibaren devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürülerek krizin etkisinin azaltılabileceğini söyledi.

  Kardiyoloji uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, yaptığı açıklamada, kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, öksürme ve derin nefes alma yöntemi ile akciğerlere ulaşan oksijen miktarını artırması gerektiğini, şiddetli öksürüğün kalbi sıkıştırarak kan dolaşımının sürmesini sağlayacağını söyledi.

  ÖNCE DERİN NEFES SONRA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK

  Aniden gelen kalp krizlerine karşı herkesin bilinçli olması gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, kalp ağrısının başlamasıyla bilincini yitirmesi arasında çok kısa bir süre vardır. Bu nedenle kişinin yanında kimse olmadığı bu süre içerisinde bahsettiğimiz yöntem uygulanabilirse kalp krizi önlenebilir. Kolunuza ve göğsünüze kalp krizine ilişkin sancının girmesinin hemen ardından en geç 10 saniye içinde devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürmek gerekir. Her öksürükten önce derin nefes alınmalı ve öksürük sanki balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürmeye, profesyonel yardım gelene kadar her iki saniyede bir devam edilmelidir. Bu yöntem uygulanarak kalp krizinin etkisi azaltılabilir" şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir