Petrol
111.97
-0.06%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.148
2.23%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Kalp yetmezliği Türkiye'yi 10 yıl erken vuruyor

  Türkiye'de kalp yetmezliği sorununun dünya ortalamasından 10 yıl erken ortaya çıktığı açıklandı.
  • 28.09.2014 - 16:32
  Kalp yetmezliği Türkiye'yi 10 yıl erken vuruyor

  Kalp yetmezliği Türkiye yi 10 yıl erken vuruyor #1

  Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, Türkiye'de kalp yetmezliğinin dünya ortalamasına göre 10 yaş daha erken ortaya çıktığını belirtti.

  KALP YETERSİZLİĞİ HANGİ DURUMDA ORTAYA ÇIKIYOR

  Dünya Kalp Günü (29 Eylül) dolayısıyla açıklamalarda bulunan Yılmaz, kalbin, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak güçte çalışamaması ve yorgun düşmesiyle kalp yetersizliği sorunun ortaya çıktığını bildirdi. Yılmaz, bunun pek çok sebebi olabileceğini ifade ederek, hastalığın belirtileriyle ilgili şu bilgileri aktardı:

  "Nefes darlığı tipik belirti olarak kabul edilir. Ayakkabı bağlanırken nefesin daralması bir belirti olabilir. Yokuş çıkarken nefes açlığı hissedilmesi halinde de kalp yetersizliği başlangıcından şüphelenilir. İlerleyen evrelerde, kalbin halsizliğine genel vücut halsizliği ve bitkinliği eşlik etmeye başlar. Takiben, ayak bileğinden başlayan şişlikler tabloyu belirler. Daha ilerleyen dönemlerde hasta sırt üstü düz yatamayacak hale gelir. Bir kaç saat sırt üstü yatıp uyuyabilmek bazı hastalar için lüks kabul edilir."

  TÜRKİYE'DE 1 MİLYONA YAKIN HASTA VAR

  Türkiye'de son yapılan çalışmaya göre, erişkin nüfusta kalp yetmezliği görülme sıklığının yüzde 3, ortalama yaşın ise 62 olduğunu bildiren Yılmaz, bu oranın dünyada yüzde 2, ortalama yaşın ise 72 olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Bunun anlamı şu, sıklık açısından dünya şampiyonuyuz. Üstelik bizde hastalık 10 yaş daha erken ortaya çıkıyor. Dünyadaki ve ülkemizdeki rakamları özetlemek gerekirse Avrupa ülkelerinde yaklaşık 15 milyon, Amerika Birleşik Devletleri'nde 6 milyon kalp yetersizliği hastası bulunuyor. Türkiye'de ise 1 milyona yakın kalp yetersizliği olgusunun bulunduğu tahmin ediliyor. 40 yaşındaki bir bireyin, yeterince uzun yaşarsa, kalp yetersizliğine yakalanma sıklığı dörtte bir oranında. Yani her 4 kişiden birisi."

  Tansiyon, şeker hastalığı, kalp krizi ve kalp damar darlığının bir süre sonra kalp yetersizliğine yol açtığı uyarısını dile getiren Yılmaz, "Burada acı olan tablo şu, ülkemiz insanlarının bu çaresiz denebilecek hastalığa yakalanma yaşı 10 yaş daha erken. Çaresiz derken kastım, bu hastalığın son çaresi kalp nakli. Unutmamak lazım ki herkeste yalnızca 1 tane kalp var. Oysa iki böbreğimiz var ve biri sevdiklerimize bağışlanabilir. Öte yandan kalbimiz tek. Sadece ölüm halinde kalp sağlamsa başkasına nakledilebiliyor" dedi.

  'KALBE YÜK OLAN HER HASTALIK...'

  Hastalığın görülme nedenleriyle ilgili de bilgi veren Yılmaz, kalbe yük olan her hastalığın eninde sonunda kalp yetersizliğine yol açtığını bildirdi.

  Yılmaz, kalp krizi, hipertansiyon, şeker hastalığı, viral hastalıkların en sık görülme nedenleri olduğunu belirterek, kalp yetmezliğinin genelde yaşlı nüfusun hastalığı olarak bilindiğini ancak ülkede gençler arasında da sık rastlandığını söyledi.

  Kalp yetmezliğinden korunma yöntemleriyle ilgili de bilgi veren Yılmaz, aşırı tuz, sigara ve şeker hastalığından sakınmanın, düzenli egzersiz yapmanın ve ailede kalp yetersizliği varsa doktora düzenli kontrole gitmenin korunmada etkili olduğunu sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir