Petrol
91.85
-0.53%
Euro
18.2486
0.02%
Dolar
17.9636
0.28%
Altın
1.02
-0.17%
Borsa
2951
1.29%
Bitcoin
428.129
-1.19%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Kanser hastalarına büyük umut

  Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği(TROD), Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nin bu yıl onbirincisini Antalya’da gerçekleştirdi.
  • 26.04.2014 - 16:44
  Kanser hastalarına büyük umut

  Kanser hastalarına büyük umut #1

  Kongrede yeni bir radyoterapi yöntemi olan "Vücut Radyocerrahisi"nin kanser hastalarının yaşamını uzattığı bildirildi. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nde duyurulan bir çalışmada, ameliyat edilmeyen ya da ameliyatı kabul etmeyen akciğer kanserli 50 hastanın yüzde 75'inde radyocerrahi ile tümörü durdurmanın mümkün olduğu kaydedildi. Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca "Önceleri sadece beyin tümörleri için kullanılan ve teknolojideki gelişmeler sonucu artık vücudun diğer bölgelerine de uygulanabilen radyocerrahi yöntemi ile artık hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmek mümkün oluyor. Özellikle akciğer kanserleri, prostat kanseri, baş-boyun kanserleri ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan radyocerrahi büyük umut vaat ediyor" dedi.

  Türkiye'deki radyasyon onkologları, sağlık fizikçileri, radyoterapi teknikerleri ve radyoterapi endüstrisinin temsilcilerini bir araya getiren ve 800'ü aşkın katılımcının katıldığı kongrede, kanser tedavisindeki en önemli yöntem olan radyoterapi alanındaki son gelişmeler ele alındı.

  PROTON RADYOTERAPİSİ TÜRKİYE'DE DE UYGULANSIN

  Kongrede konuşan dünyanın önde gelen onkoloji merkezlerinden Teksas, MD Anderson Kanser Merkezi, Proton Radyoterapisi Bölüm başkanı Prof. Anita Mahajan, protonlar ile uygulanan radyoterapinin özellikle kanserli çocuklarda klasik radyoterapiye göre daha iyi sonuçlar verdiğini belirterek, bu tedavinin kesinlikle Türkiye'de de uygulanması gerektiğini söyledi. Mahajan, "Protonları kullanıldığı radyoterapi teknolojisi oldukça yeni ve pahalı olmasına rağmen dünyada proton tedavisi uygulayan merkezlerin sayısı hızla artıyor. Türkiye'de ise henüz bir proton tedavisi merkezi yok ve her yıl çok sayıda hasta tedavi için Avrupa ve Amerika'daki merkezler gitmek zorunda kalıyor" dedi. Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Özkök, Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki yıllarda bu yeni teknolojinin kanser hastalarının hizmetine sunulması için öncü olması gerektiğini söyleyerek, "Bu tedavi mutlaka Türkiye'ye gelmeli" dedi.

  KANSER TEDAVİSİNDE YAŞAM SÜRESİNİ UZATAN YÖNTEM

  11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nde, yeni bir radyoterapi yöntemi olan "Vücut Radyocerrahisi"nin kanser hastalarının yaşamını uzattığı bildirildi. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nde duyurulan bir çalışmada, ameliyat edilmeyen ya da ameliyatı kabul etmeyen akciğer kanserli 50 hastanın yüzde 75'inde radyocerrahi ile tümörü durdurmanın mümkün olduğu bildirildi.İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü tarafından prostat kanseri tanısı olan 31 hastada yapılan bir başka çalışmada ise hastaların tümünde radyocerrahinin etkili olduğu ve ameliyatın yerini alabileceği bildirildi. Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, "Özellikle erken evre akciğer kanserlerinde, birinci evrede radyocerrahisi hastalığı yüzde 80 kontrol etme şansımızı artıyor" dedi. Sağlam, prostat kanserlerin de radyocerrahinin etkili olduğu ameliyatın yerini alarak, büyük başarı sağladığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir