Dolar
7.2477
0.2642%
Euro
8.5497
-0.728%
Altın
2054.06
-0.4444%
Borsa
1039.79
0.521%
G. Altın
476.723
-0.5642%
Bitcoin
85222.87
-0.3963%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Karadeniz insanı sağlığa önem vermiyor

  Prof. Dr. Erkan Kuralay, Karadeniz insanının sağlık konusunda gerekli hassasiyeti göstermediklerini söyledi.
  • 26.01.2013 - 16:03
  Karadeniz insanı sağlığa önem vermiyor

  Karadeniz insanı sağlığa önem vermiyor #1

  Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi Prof. Dr. Erkan Kuralay, "Bizim için önemli olan proje kesinlikle hastanın yaşam süresi değildir. Bizim için önemli olan yaşam kalitesidir" dedi.

  Prof.Dr. Kuralay, Karadeniz insanını bazı konularda hassas olarak bilindiğini ama sağlık konusunda gereken hassasiyeti göstermediklerinin altını çizerek yaptığı açıklamada, "Karadeniz insanını biz bazı konularda hassas olarak biliyoruz. Ama bu hassasiyetlerini sağlık konusunda göstermiyorlar. Bizim için önemli olan proje kesinlikle hastanın yaşam süresi değildir. Bizim için önemli olan yaşam kalitesidir. Yaşam kalitesi denilince ilk akla gelen hastanın kendi hayatını sürdürebilmesi için çalışıp çalışmadığıdır. Çalışabilen hastayı bizim amacımız kalp hastalıklarına yakalanmaması için çalışabilir duruma getirmektir. Önceliğimiz çalışan hastayı çalışma hayatına geri döndürmek, geri döndürdükten sonra da çalışarak ailesini bakmasını sağlamaktır. Kalp ameliyatlarının iki temel amacı vardır. Çok ileri hastalarda hastanın günlük aktiviteleri sırasında göğüs ağrısı ve nefes darlığından uzak durmasını sağlamaktır. Bunun için bu ameliyatları yapıyoruz" diye konuştu.

  Karadeniz'de insanlar sağlığına dikkat etmediği için kendilerine gelenlerin hastalıklarının ilerlediğini ileri dönemde tedaviye başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Kuralay, "Karadeniz halkı kesinlikle diğer dallarda gösterdiği titizlik ve hassasiyeti kendi sağlığına gelince göstermiyor. Göstermediği içinde bize gelen hastalar çok ileri dönemde geliyor. Bizde birinci öncelik tansiyon. Bize hiç kimse tansiyon ile gelmiyor. Tansiyon sinsi bir hastalıktır. Tansiyonum yüksek diye bize gelen hasta yok. Tansiyonun yüksekliği de düzenli ölçümler ile anlaşılır. Onu bile yaptırmıyorlar. Tansiyon ölçtürmek 30 saniye alır. Hasta bize geldiğinde organ yetmezliği ile geliyor. Karadeniz halkının bu sağlık konusuna dikkat çekmek lazım. Bizim insanımız ameliyattan korkuyor. Ameliyat edilebilmek her zaman bir lütuftur" şeklinde konuştu

  Görüş Bildir