Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
136.050
2.43%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Karnından alınan deri yüzüne nakledildi

  Suriye ordusunun 8 ay önce gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaralanan çocuğun yüzüne karnından alınan deri nakledildi.
  • 22.10.2013 - 09:09
  Karnından alınan deri yüzüne nakledildi

  Karnından alınan deri yüzüne nakledildi #1

  Deyrizor kentinde düzenlenen saldırı sonrası ailesi tarafından Türkiye'ye getirilen Hasan Ali'ye (8) Malatya'da yanık tedavisi uygulandı. Görme kaybı yaşayan ve yüzünde ileri derecede iz kalan Ali, Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

  Ali'nin deri eksikliği sebebiyle çekme ve eğrilik bulunan yüzüne, karnına yerleştirilen balonun 1,5 ay boyunca şişirilmesi sonucu elde edilen deri nakledildi.

  DERİ UYUM SAĞLADI

  Plastik Cerrahi Uzmanı Ertan Günal, ameliyatla nakledilen derinin yüze uyum sağladığını ifade etti.

  Ali'nin 6 ay içinde eski sağlığına kavuşacağını belirten Günal, şöyle konuştu:

  'Hastamız Suriye'deki bombalı saldırı sonucu yüz, el ve ayaklarındaki yanığa bağlı izler sebebiyle bize başvurdu. Hasta bize başvurduğunda alt göz kapakları ve dudaklarındaki çekintilere bağlı fonksiyon ve görme kayıpları mevcuttu. 1,5 ay önce hastamızın karnına bir balon yerleştirdik. Balonun şişirilmesiyle elde edilen, renk ve doku uyumu yüze daha yakın bu deriyi hastamızın alt göz kapaklarındaki ve dudağındaki fonsiyon kayıplarını giderdikten sonra naklettik. Yüzün büyük bir bölümünü yeniledik. Yaraları iyileşiyor. Hastamızın bir hafta içinde taburcu olmasını planlıyoruz. Nakledilen derinin tam yüz derisi haline gelmesi 6 ay sürecek.'

  Hastanede tedavi altında tutulan oğluna refakat eden baba Ahmet Ali, saldırı sonrası Akçakale ilçesindeki konaklama tesisine yerleştiklerini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir