Euro
10.1458
-0.15%
Dolar
8.6482
-0.19%
Altın
494.18
0.53%
Borsa
1.386
-0.43%
Bitcoin
368.480
-4.01%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  Kırıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

  Hemen hemen her evde bilinen ve uygulanan doğru bilinen yanlışlar hakkında Op. Dr. Mirza Zafer bilgi verdi.
  • 27.11.2013 - 13:38
  Kırıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

  Kırıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar #1

  Ülkemizde ortopediyle ilgili bilinen birçok yanlış inanış bulunuyor. Bu yanlış inanışlar hastayı daha iyi yapmaktan ziyade hastanın daha uzun acı çekmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Gün geçtikçe iyileşmesi gerektiği halde iyileşmeyen kırıklar, kalıcı sakatlıklarla bile sonuçlanabiliyor.

  Hemen hemen her evde bilinen ve uygulanan doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi veren Erdem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, "Ülkemizde yıllardır kabul gören nesilden nesile aktarılan ortopedi konusundaki yanlışları düzeltmek gerçekten çok zor bir iştir.

  Doğru bilinen yanlışlardan bazıları;

  KELLE PAÇA İÇİRMEK DOĞRU DEĞİL

  1. Kırık geçiren hastaya iyileşme hızlansın diye devamlı kelle paça içirmek, içirmeye zorlamak kesinlikle doğru değildir. Kelle paça yoğun eksojen yani dış kaynaklı protein ve yağ içerir. Vücut için gerekli olan protein miktarı 200 mg ise fazladan alınan kelle paça protein idrarla atılır. Alınan hayvansal yağlarda hastayı şişmanlatır. Dışarıdan alınan protein depolanamaz. Özetle 3 öğün düzenli beslenme kırık iyileşmesi için yeterlidir.

  KIRIK ÇATLAKTAN İYİDİR

  2. Kırık daha iyidir çatlak daha kötüdür! Kesinlikle doğru değildir. Ortopedide kırık ve çatlak diye gerçek anlamda bir ayrım yoktur. Kemik bütünlüğünün bozulması vardır. Halk arasında ve bazen de hekimlerin kullandığı çatlak tabiri küçük ayrışmamış bir kırık için kullanılır. Özetle çatlak kırıktan daha iyidir.

  KIRIK İYİLEŞENE KADAR BALIK YENMEZ

  3. Kırık iyileşene kadar balık yenmez. Malesef bu da doğru bir ifade değildir. Yapılan araştırmalarda balıktaki fosforun kırık iyileşmesini hızlandırdığı gözlenmiştir. Sonuç olarak kırık iyileşmesi süresince balık tüketilmelidir.

  KIRIK OLSAYDI YÜRÜYEMEZDİ

  4. Kırık olsaydı basmazdı, kırık olsaydı yürüyemezdi gibi basit temel yaklaşımlar net bir şekilde yanlıştır. Ayak parmakları, ayak tarak kemikleri ve hatta ayak bileğindeki ayrışmamış kırıklarda hastalar hastaneye ulaşmadan önce basabilirler, sekerek yürüyebilirler. Sonuç olarak hasta basıyor, yürüyor olması kırığın olmadığı düşündürmez.

  Belki de en önemlisi günümüz Türkiyesi'nde 4000 civarı ortopedi doktoru mevcutken hatta büyük şehirlerde 100'den fazla ortopedi doktoru bulunurken kırık, çıkıklarda hala merdiven altı muayenehanelerde kırık çıkıkçı ve şifacı adıyla ortopedik müdahaleler yapılmaktadır. Bu müdahalelerin tehlikeli sonuçları ilerleyen aylarda polikliniklerde görmekteyiz. Halkımızın bu tip uygulamalara bel bağlamaması gerekir. 2014 İstanbul'da kırığa yumurta sürenler, balık saranlar et bağlayanlar vs. bulunmaktadır. Olası hataları engellemek için en önemli şeyin halkın bilgilendirilmesi gerekir. Ortopedik sorunların çözümünü sağlayacak hekimler, artık Türkiye'nin her yerinde bulunmaktadır." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir