Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5203
-0.09%
Dolar
16.8121
-0.08%
Altın
978.01
0.02%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.710
2.46%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Kulak temizleme çubuğuna dikkat

  Prof. Dr. Ahmet Almaç, kulağın içindeki sarı salgının kir olmadığını ve temizlenmemesi gerektiğini belirtti.
  • 06.02.2012 - 11:36
  Kulak temizleme çubuğuna dikkat

  Kulak temizleme çubuğuna dikkat #1

  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, kulağın içindeki sarı salgının kir olmadığını ve temizlenmemesi gerektiğini belirterek, kulak temizleme çubuklarının kulağa sokulması halinde işitme yoluna zarar verilebileceğini söyledi.

  KULAĞI TAHRİŞ EDİYOR

  Prof. Dr. Almaç, yaptığı açıklamada, insanların kulaklarını temizlemek için kulak temizleme çubuklarını kullandıklarını, bu çubukların kulakları tahriş ettiğini belirtti.

  Almaç, ''İnsanlar bunu neredeyse her gün kullanarak kulaklarını temizlemeye çalışıyorlar. Kulak kepçesinin içindeki kulak yolunda kahverengi ve sarı renkli doğal bir salgı oluşuyor, kulağın içindeki sarı salgı kir değildir ve temizlenmemesi gerekir. Kulak temizleme çubuklarını kulağınıza sokmayın, aksi takdirde kulağınızdan beyninize giden işitme yoluna zarar verirsiniz'' dedi.

  KULAĞI TEMİZLEMEK YERİNE HASAR VERİYOR

  Kulak yolundaki salgıyı temizlemeye çalıştıkça kulağın daha fazla sıvı salgıladığını ifade eden Almaç, şöyle konuştu:

  ''Siz temizlediğinizi sanıyorsunuz ve oradaki yağlı tabakayı açıyorsunuz. Böylece kulakta daha fazla salgı birikintisi oluyor. Kulak yolundaki birikintiyi derine doğru itiyorsunuz. Böylece kulak yolundaki tıkanmalara kendiniz neden oluyorsunuz. Kulağınızı temizlemek isterken salgıyı bir araya toplar derine itersiniz ve işitme kaybına neden olursunuz. Bu salgıyı çubuklarla temizlemek yerine kulak kepçesine geldiğinde peçeteyle almanız doğrudur.''

  Prof. Dr. Almaç, kulak yolu ve kepçesindeki kıllar temizlenirken kullanılan cımbız, ağda ve epilatörün zararlı olabileceğini de söyledi.

  Almaç, ''Kanama olmaması, kesilmemesi, kızarma ve şişme olmaması lazım. Tahriş edilirse kulak kepçesinde iltihap ortaya çıkabiliyor. Bu aletlerin kullanılmadan önce kolonyayla temizlenmesi gerekiyor. Bu aletlerin birden çok kişide kullanılması hastalığa neden olabiliyor'' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir