Petrol
92.91
0.62%
Euro
18.2778
0.18%
Dolar
17.9527
0.22%
Altın
1.026
0.46%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.517
0.06%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Lazer epilasyon estetisyene yasaklanıyor

  Avrupa ülkeleri, tüy dökmek için kullanılan lazer epilasyonunun estetisyenler değil, yalnızca yetkili cerrahlar tarafından uygulanmasına karar verdi
  • 19.02.2014 - 12:38
  Lazer epilasyon estetisyene yasaklanıyor

  Lazer epilasyon estetisyene yasaklanıyor #1

  Lazer epilasyonunun estetisyenler tarafından kullanımı Fransa ve İsviçre'den sonra Lüksemburg'da da yasaklanıyor. Bu yasağın tüm Avrupa ülkelerini kapsaması için ise çalışmalar devam ediyor. Düzenlemeyle birlikte artık kırışıklık ve tüy dökümünde kullanılan lazerler yalnızca yetkili cerrahlar tarafından yapılacak. Bakım merkezleri ve estetisyenler, artık lazer operasyonu işlemi yapamayacak. Her ne kadar estetisyenlerin bu konuda yetkili olduğu kabul edilse de lazer, bazı hastalıkları olan kişiler için uygulanmaması gereken bir yöntem. Bazı vakalarda ağır yanıklara sebep olan lazerin, estetisyenlere yasaklanmasının onları ekonomik açıdan nasıl etkileyeceği ise soru işareti.

  İşte görüşler:

  DOKTOR VAKİT AYIRIP KENDİ YAPAMAZ

  Dr. Mustafa Karataş (Medikal Estetik Hekim): Büyük bir gelir kaynağı olan lazer epilasyonları bu konuda eğitimli insanların denetiminde olması istense de bunun realitesi pek de mümkün değil. Ayrıca ben bu konunun uzmanı hiçbir doktorun buna vakit ayırıp kendisinin yapacağını da düşünmüyorum.

  UZMAN GÖZETİMİNDE UYGULANABİLİR

  Olcay Meşe (Uzman hemşire ve estetisyen): Uygulamanın plastik cerrahlar tarafından olması gerektiği kısmına bu uygulamanın medikal estetiğin bir yöntemi olması ve dermatolojiyi kapsadığı için, kesinlikle katılmıyorum. Uzman gözetiminde hemşire ve estetisyenler tarafından uygulanabilir.

  ALINAN ÖNLEMLERİ YERİNDE BULUYORUZ

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan (Estetik ve Plastik Cerrah): Avrupa'daki bu önlemleri kesinlikle yerinde buluyoruz. Doğrusu da budur. Ülkemizde bazı tüy dökücü lazerlerin ehliyetsiz ellerde kullanıldığı biliniyor. Bu oldukça riskli bir durumdur. Hastalarda bölgesel yanık ya da enfeksiyon gibi yan etkileri görülebilir. Bu tip merdiven altı ya da buna benzer yerdeki cihazların kalitesi ve sertifikaları mutlaka sorgulanmalıdır. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın lazer cihazlarını tedavi ehliyeti, diploması olan sağlık eğitimi almış uzman doktorların kullanması gerekir.

  KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE OLMAZ

  Op. Dr. Osman Şenel (Estetik ve Plastik Cerrah): Temel olarak lazer ve IPL başta olmak üzere derinin üst ve orta tabakasına etki eden sistemler teorik ve pratik bilgi gerektirir. Çeşitli dozları çeşitli etkilerle birleştiği zaman çok ciddi etkileri olabilir. Doz ayarlaması çok önemlidir. Yüzeysel ve derin yanıklar yapabilir. Bu herkesin kesip dikiş atmasına benziyor. Cerrah olmayan kişiler oluşabilecek komplikasyonları ve ortaya çıkabilecek problemleri kulaktan dolma bilgilerle ilk yardım yapıp yaranın daha da kötü olmasına sebep oluyorlar.

  YAN ETKİ RİSKİNİ MİNİMİZE EDER

  Dr. Emre Çiçek (Medikal Estetik Hekimi): Bu tip durumlarda dünyada genel akım olarak lazer epilasyon işleminin bizzat doktor tarafından uygulanması önerilir. Ancak son zamanlarda bu da yerini tamamen estetisyen uygulamasına bırakmış durumda olan yerler mevcut. Özellikle IPL dediğimiz yoğun atışlı ışık sistemleri güzellik salonlarında düşük seviyelerde kullanımına izin verilmiştir. Bu da maalesef yan etki riskini artırmıştır. Uygun denetlemelerle kullanılan cihazların güvenilirliğinin değerlendirilmesi onaylı ve ruhsatlı lazer cihazları ile doktor kontrolünde uygulamalar yaptırılması yan etki riskini minimize edecektir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir