Dolar
6.8522
-0.0087%
Euro
7.7038
0.0025%
Altın
1776.36
0.0574%
Borsa
116907.77
1.3812%
G. Altın
391.334
0%
Bitcoin
62319.94
-0.6497%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Lenfödem hastalarını sevindiren haber

  Lenfödem hastaları artık düşük enerjili lazer tedavisi ile kısa sürede eski yaşantılarına geri dönüyorlar.
  • 20.06.2014 - 17:21

  Lenfödem hastalarını sevindiren haber #1

  Lenfödem hastalarını sevindiren haber #2

  Aslında bir dolaşım bozukluğu hastalığı olan lenfödem, ayakların ya da bacakların fil bacağı gibi görünmesine yol açan hatta yürümeyi engelleyen bir hastalık iken uygulanan lazer tedavisi ile tedavi edilebilir hale geliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Cafer Abbasoğlu, lenfödem hastalığı ve lazer tedavisi hakkında değerli bilgiler paylaştı. Öncelikli olarak lenf sistemi hakkında bilgiler veren Abbasoğlu, lenf sisteminin dolaşım sistemimizin atardamar ve toplardamarlardan sonra gelen üçüncü üyesi olduğunu belirtti. Lenf sisteminin çok ince damarlar ve aralarındaki lenf bezlerinden oluştuğunu söyleyen Abbasoğlu, lenf bezlerinin lenf sıvısı denilen sıvının süzülerek kan dolaşımına verilmesini sağladığını söyledi.

  HASTALIK NASIL GELİŞİYOR

  Lenf bezlerinde meydana gelen hasar sonucunda sıvının dolaşım yapamadığını vurgulayan Abbasoğlu, bu sıvıların dokuda birikmesi sonucunda kollarda bacaklarda ya da organlarda şişme meydana geldiğini, bu durumun bir süre sonra işlevsel bozukluklara yol açtığını zamanla yaşam kalitesini düşürecek şekilde Lenfödem hastalığının geliştiğini söyledi. Lenfödem rahatsızlığının bilinmeyen sebeplerden başlayabileceği gibi özellikle meme kanserinde kullanılan tedavilerden dolayı da başlayabileceğini ifade eden Abbasoğlu, özellikle erken teşhisin tedavinin başarısını arttırdığını vurguladı.

  Erken teşhisin tedavinin başarı için önemli olduğunu tekrarlayan Abbasoğlu, erken teşhis sayesinde tespit edilen lenfödem hastalığının ilerlemesinin durdurulması gerektiğini söyledi. Günümüzde Lenfödem hastalığının en önemli tedavisinin lazer tedavisi olduğunu ifade eden Abbasoğlu, 'Akut ve kronik lenfödemde uygulanan en etkili tedavi yöntemi düşük dozda lazer tedavisidir. Bu yöntemi uyguladığımız hastalarımız 4 hafta içerisinde tedaviye cevap vererek iyileşme göstermektedirler' dedi.

  Lazer tedavisinin etkisini anlatan Abbasoğlu, 'Lenfödemin derecesi, bulunduğu organ ve lenfödemin oluşma nedeni tespit edildikten sonra uzman hekimin belirleyeceği lazer dalga boyu damara serum gibi verilir. Bu işlem yapıldıktan sonra kılcal damarlar 4, 5 kat genişleyerek tedavinin etkisini gösterirler' ifadelerini kullandı. 'Lenfödem tedavisinde düşük enerjili lazer, bandaj ve prosseterapinin tedavisinin yanında son yıllarda uygulanan en önemli ve en pratik tedavi yöntemidir' diyen Abbasoğlu, lazer tedavisinin önemine vurgu yaptı.

  Görüş Bildir