Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.494
-0.45%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişi yaşıyor

  Prof. Dr. Barbaros Çetin, huzursuz bacak sendromu, kalp krizi, beyin tümörü, otizm gibi birçok hastalığı taklit eden Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişinin yaşadığını savundu.
  • 17.07.2014 - 16:58
  Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişi yaşıyor

  Lyme bakterisi ile Türkiye de 10 milyon kişi yaşıyor #1

  Prof. Dr. Barbaros Çetin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde yaptığı açıklamada, kene ısırığıyla bulaşan Lyme hastalığının dünyayı saran gizli salgın olduğunu belirtti. Dünyada birçok ülkede Lyme hastalığı konusunda düzenlemeler yapıldığını kaydeden Barbaros Çetin, sadece ABD'de 20 milyon Lyme hastası bulunduğunu ifade etti. Lyme hastalığının sinir sisteminde, kalpte tutulumlar yapabildiğini ifade eden Çetin, insan vücudunda 800'e yakın semptoma neden olduğunu anlattı.

  HASTALIĞIN DİĞER ADI BÜYÜK TAKLİTÇİ

  MS'in de Lyme hastalığına bağlı olarak gelişebildiğine dikkati çeken Barbaros Çetin, "Lyme hastalığının sadece romatizma benzeri tabloya yol açmadığı, aynı zamanda vücuda yerleştiği bölgeye göre birçok farklı belirti ile ortaya çıkabileceği anlaşıldı" dedi. Büyük Taklitçi adıyla da bilinen Lyme hastalığı belirtilerinin birçoğunun diğer hastalıklarla karıştırıldığını anlatan Çetin, şunları anlattı: "Şu ana kadar yapılan araştırmalar Lyme hastalığının 350'den fazla hastalığı taklit edebileceğini gösterdi. Taklit ettiği bu hastalıkların başında günümüzde hızla yaygınlaşan kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, epilepsi, MS, ALS, Lupus, Alzheimer, Parkinson, otizm, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı, kalp hastalıkları, kalp krizi, beyin tümörü, migren, kronik bağş ağrısı, fetus ölümü ve düşük, birçok cilt ve kas hastalığı gelmektedir."

  "TÜRKİYE'DE BİLİNMİYOR"

  Tüm dünyayı ayağa kaldıran tehlikenin Türkiye'de göz ardı edildiğini savunan Barbaros Çetin, hastalığın 1 hafta içinde fark edilirse antibiyotikle tedavi edilebildiğini, 1 ay sonra tedavinin zorlaştığını, 1 yıl sonra ise hastalığın kronik hale geldiğini ifade etti. Türkiye'de son yıllarda yapılan ve bilimsel dergilerde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre bazı alanlarda kenelerdeki Lym bakterisinin yüzde 44-95.8 oranlarında bulunduğunu, bazı şehirlerde ise 3 kişiden birinin Lyme ile enfekte olduğunu söyleyen Çetin, şöyle devam etti: "Ortaya çıkan rakamlar ülkemizin de ABD ve Almanya gibi Lyme hastalığının çok yaygın olduğu ülkelerden biri olduğunu ve çok acil şekilde yeni araştırmaların ve tedavi yaklaşımlarının şekillenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Lyme ile zamanında mücadele etmemenin sonuçları günümüzde ve gelecekte çok büyük acılara sebep olacaktır. Yıllardır yaptığım araştırmalar ve son yıllarda Türkiye'de yapılan seropozitfik çalışmaları neticesinde ülkemizde en az 10 milyon kişinin vücudunda bu bakteri ile yaşadığını düşünüyorum ve endişeleniyorum." Lyme nedeniyle kanser hastalığının da ortaya çıktığına dikkati çeken Çetin, Türkiye'de hastalıkla ilgili kliniklerin bulunmadığını, bu nedenle tedavi konusunda da sıkıntı yaşanabileceğini ifade etti.

  "ÜNLÜLER DE HASTALIĞIN PENÇESİNDE"

  Lyme hastalığını sadece kenelerin değil sivrisineklerin de taşıdığını söyleyen Çetin, George W. Bush, Alec Baldwin, Richard Gere gibi ünlülerin de bu hastalığa yakalandığını kaydetti. MS hastalığıyla gündeme gelen Serdar Ortaç'ın da Lyme hastası olabileceğini kaydeden Çetin, ünlü sanatçının bu tehlikeyi de göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi. Bazı ilaç firmalarının Lyme hastalığının tedavisi konusunda engel çıkarttığını, çünkü kronik hastalığın tedavisinin çok pahalı olduğunu kaydeden Çetin, dünyadaki 7 milyar insandan 4 milyarında bu bakterinin olabileceğini sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir