Petrol
109.1
0.00%
Euro
17.5459
-1.58%
Dolar
16.6049
-1.66%
Altın
979.73
-1.25%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
350.963
-3.09%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Meme kanserinden korunmanın yolları

  Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Başoğlu, düzenli egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanserinin azaldığını söyledi.
  • 27.02.2012 - 12:19
  Meme kanserinden korunmanın yolları

  Meme kanserinden korunmanın yolları #1

  Medicana Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, meme sağlığı ve cerrahisi konusunda bilgi verdi. Meme kanserinde en önde gelen belirtinin memedeki kitle olduğunu belirten Başoğlu, "Hastaların çoğu kitleyi kendisi bulup doktora gelir. Meme başından akıntı ikinci sıklıkla görülen belirtidir. Meme başı akıntılarının yüzde 90'ı iyi huylu hastalıkların belirtisi olmakla beraber, 50 yaşından büyük kadınlarda meme başı akıntısı kötü huylu tümör yönünden önemlidir. Memede ağrı çoğunlukla iyi huylu bir nedene bağlıdır. Deri belirtileri ileri evre meme kanserinde ortaya çıkar. Meme başında çekilme, santral yerleşimli bir kanseri akla getirmelidir. Meme kanserinde uzak metastazlara ait belirtiler de görülebilir. Bunlar koltuk altında şişlikler, kolda ödem, supraklavikular alanda şişlik ve kemik ağrılarıdır" dedi.

  MEME SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN FAKTÖRLER

  Daha önce meme kanseri geçirmiş ve tedavi olmuş kadınlarda diğer memede kanser gelişme olasılığının normal kadınlara göre 3-4 kat daha fazla olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Başoğlu, "Ailede birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kişilerde, meme kanserine yakalanma olasılığı ailesinde meme kanseri olmayan kadınlara göre iki kat daha fazla. Adet görmeye erken başlanması, menopoza geç girilmesi meme kanseri gelişme riskini arttırır. İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri
  görülme oranı, 20 yaşından önce doğuranlara göre iki kat fazladır. Menopoz nedeniyle 5-10 yıldan fazla östrojen tedavisi alanlarda da risk artmaktadır" diye konuştu.

  Tek taraflı, süt olamayan ve tek duktustan gelen akıntının önemli olduğunu vurgulayan Başoğlu, "İki taraftan süt kıvamında akıntı varsa, hipofiz adenomu veya hipotiroidiye bağlıdır. Akıntının kanlı olması veya akıntıyla birlikte memede kitle bulunması kanser yönünden önemlidir" şeklinde konuştu.

  KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR

  "Düzenli egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanserinin azaldığı bilinmektedir" diyen Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, şöyle devam etti:

  "Meme kanseri ile beslenmenin de önemli bir ilişkisi vardır. Sebze ve meyveden zengin beslenmek, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Alkol kullanılmamalıdır. Hafif egzersiz yapılması, haftada dört saat tempolu yürüyüş, şişmanlığın azaltılması ile meme kanseri riski yüzde 30-40 oranında azaltılabilir."

  Meme hastalıklarında uygulanan cerrahi yöntemlere de değinen Başoğlu, "Temel olarak üç yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; tüm memenin alınması (mastektomi), sadece kanserli kitlenin çıkarılması (lumpektomi) ve memenin bir bölümünün çıkartılmasıdır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir