Petrol
91.65
3.14%
Euro
18.5294
1.66%
Dolar
18.5836
0.18%
Altın
1.03
1.62%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
373.397
2.07%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Obezite kısırlığa sebep oluyor

  Birçok ülkenin mücadele ettiği obezitenin, doğal yolla gebeliği engellediği ortaya çıktı.
  • 09.05.2013 - 21:37
  Obezite kısırlığa sebep oluyor

  Obezite kısırlığa sebep oluyor #1

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, "Obezite adet düzensizliğinin yanı sıra yumurtlama problemine sebep oluyor. Dolayısıyla doğal yolla gebelik oluşmasını engelliyor. Şişmanlık, erkeklerde de sperm kalitesini düşürüyor." dedi.

  "YUMURTLAMA PROBLEMİNE SEBEP OLUYO"

  Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 'Obezite ile Mücadele Eylem Planı' Batılı ülkelerin sorunu olarak bilinen aşırı şişmanlık hastalığının Türkiye'de de ciddi boyutlara ulaştığını bir kere daha gözler önüne serdi. Türkiye'de erkeklerin yüzde 21'ini, kadınların ise yüzde 42'sini tehdit eden obezitenin getirdiği hastalıklardan biri de erkek ve kadın kısırlığı. Dr. Hakan Özörnek, çocuk sahibi olamayan çiftlerde incelenen noktalardan birinin kilo problemi olduğunu ifade ederek, "Obezite adet düzensizliğinin yanı sıra yumurtlama problemine sebep oluyor. Dolayısıyla doğal yolla gebelik oluşmasını engelliyor." diye ifade etti.

  GEBE KALMAK İÇİN İDEAL VÜCUT ENDEKSİ

  Fazla sayıdaki yağ hücresinin östrojen dengesini bozduğunu, yüksek miktardaki östrojenin ise yumurtlamayı engellediğini ifade eden Dr. Özörnek, şu bilgileri verdi: "Yüksek vücut kütle indeksi lokal endokrin ve metabolik bozukluk yaparak küçük yani olgunlaşma problemi olan yumurta gelişmesine sebep olur. Artan kilo ile gelişen hiperandrojenizm (vücutta testosteron gibi erkeklik hormonlarının artması) ve yumurtlama bozukluğu doğal gebelik şansını düşürür. Gebe kalmak için en ideal vücut kütle endeksi 21-29'dur. Yapılan çalışmalarla obez kadınların yüzde 5 oranında kilo kaybetmesiyle adet düzensizliği vakaların yüzde 60'ında bu problemin ortadan kalktığı ve adetlerin tekrar düzene girdiği belirlenmiştir."

  OBEZİTE, TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI AZALTIYOR

  Araştırmalar, fazla kilolu ve obez kadınların hamile kalma oranlarının, normal kilodaki kadınlara nazaran daha düşük olduğunu da gösteriyor. Ayrıca, oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanması riski, kilolu ve obez kadınlarda daha yüksek.

  Dr. Hakan Özörnek, obez kişilerde tüp bebek tedavisi sırasında daha yüksek dozda ilaca gereksinim
  duyulduğunu ifade ederek, "Tedavi süresi uzar, gelişen yumurta sayısı azdır ve tedavinin yarıda kalma ihtimali yüksektir. Tüm bunların yanında obezite, gebelik komplikasyonlarını artırır, kısaca sağlıklı canlı doğum oranını azaltır." dedi.

  ŞİŞMANLIK ERKEKLERİ DE TEHDİT EDİYOR

  Dr. Özörnek, şişmanlığın erkekleri de etkilediğine dikkat çekti. Yapılan çalışmaların şişman erkeklerin sperm kalitelerinin düştüğünü belirten Dr. Özörnek, şöyle dedi: "Normalde erkeklerde yağ dokusundan ostrojen hormonu az miktarda salgılanmaktadır. Obez erkeklerde yağ dokusunda testesteronun östrojene dönüşmesi artar ve dolayısıyla testesteron azalır ve buna bağlı olarak da sperm kalitesi düşer. Fazla kilosu olan erkeklerde hormon düzensizlikleri ideal kiloya sahip olanlara göre daha yüksektir."


  Görüş Bildir