Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.352
-0.20%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  PC oyunuyla fizik tedavi

  Başını, gövdesini, kol ve bacaklarını hareket ettiremeyenler, bilgisayar oyunlarıyla tedavi edilebiliyor.
  • 10.03.2012 - 15:02
  PC oyunuyla fizik tedavi

  PC oyunuyla fizik tedavi #1

  Tüm vücut terapisi için geliştirilen MediTouch Rehabilitasyon Sistemi, hastaların eğlenceli bilgisayar oyunları ile motivasyonunu sağlayarak, vücudunu daha kısa sürede hareket ettirebilmesine yardımcı oluyor. Kablosuz olan ve vücudun çeşitli yerlerini aynı anda çalıştıran cihaz ile uygulanan sistemde, ilgi çekici bilgisayar oyunlarını kullanan hastalar, ihtiyaç duydukları ama sıkılarak yaptıkları egzersizleri farklı bir motivasyonla gerçekleştiriyor.Cihazla yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon sistemi, MS, Parkinson, felç, ortopedi hastaları ile kafa travması geçirmiş ya da omuriliği yaralanmış kişilerde ve Serebral Palsyli çocuklarda uygulanabiliyor.

  Bazı üniversite hastanelerinde ve özel merkezlerde hastalara uygulanan sistem, hastanın isterse evde de tedavisine devam etmesine olanak sağlıyor. İhtiyaç halinde uzaktan bağlantı (tele-rehabilitasyon) ile de desteklenen sistem, hasta özel nedenlerden dolayı başka bir ile ya da ülkeye gitmek zorunda kaldığında fizyoterapisti ile internet üzerinden bağlantı kurarak web kamerası aracılığıyla tedavisine devam edebiliyor.

  SİSTEM HAREKET YETENEĞİNİ ARTIRIYOR


  Fizik tedavi yöntemini değerlendiren Nöroloji uzmanı Doç. Dr. Yakup Krespi, sistemin, hastaların gerçekleştirmekte zorlandığı veya gerçekleştiremediği aktiviteleri, biofeedback (zihnin beden üzerinde gösterdiği etki) sistemini kullanarak beyine yeniden hatırlattığını dile getirerek, fonksiyonel hareket kabiliyetini arttıran bu sistemin nörolojik rahatsızlıklarda kullanılmasının, standart rehabilitasyon anlayışına ek olarak önemli yararlar sağladığını ifade etti.

  Krespi, ''Sistemin sağladığı kontrollü egzersiz uygulamaları yani ayarlanabilen zorluk dereceleri ile egzersizlerin sadece seçilen bölgelere uygulanabilmesi hastanın yapamadığı hareketleri geliştirmesinin yanı sıra istenmeyen alternatif hareketlerin kontrol edilmesine veya önlenmesine de faydalı'' dedi.

  Sistemin ortopedik rahatsızlıklarda da kas kullanımında büyük kolaylık sağladığını dile getiren Krespi, inme, felç gibi nörolojik rahatsızlıklarda, kas ve sinir sisteminin kullanımının teşvik edilmesinde, biofeedback sisteminin öneminin gitgide anlaşıldığını da kaydetti


  Görüş Bildir