Euro
15.2689
-0.12%
Dolar
13.6607
0.52%
Altın
793.6800
-0.12%
Borsa
1990
2.00%
Bitcoin
508.273
-3.33%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Pfizer: Birkaç yıl güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak

  Şirketin yöneticilerinden Osborn, verilere işaret etti. Osborn, ilerleyen yıllarda yetişkinlerin güçlendirici doz yaptırmaya ihtiyaç duyacağını söyledi.
  • AA
  • 08.12.2021 - 14:32
  • Güncelleme : 08.12.2021 - 16:38
  Pfizer: Birkaç yıl güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak

  ABD'li ilaç şirketi Pfizer'dan, salgına karşı gelecekte izlenebilecek yolla ilgili açıklama geldi.

  Pfizer'ın İngiltere Müdürü ve İngiliz İlaç Endüstrisi Derneği Başkanı Ben Osborn, ilerleyen yıllarda koronavirüs aşılarının güçlendirici dozlarına ihtiyaç duyulabileceğini bildirdi.

  "GÜÇLENDİRİCİ DOZLARA İHTİYACIMIZ OLACAK"

  Osborn, İngiltere'nin koronavirüs aşı kampanyasının birinci yıl dönümünde verdiği röportajda, "Bilim ve veriler bize gösteriyor ki önümüzdeki birkaç yıl boyunca yetişkin nüfusumuzda bir miktar güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak." dedi.

  "VİRÜSÜN ZAMANLA NASIL GELİŞECEĞİNİ TAHMİN EDEMEYİZ"

  İnsanların güçlendirici aşılara ne kadar süre ihtiyaç duyacakları sorusu üzerine Osborn, "Bence uzun yıllar açısından bunu söylemek zor çünkü hiçbirimiz virüsün zamanla nasıl gelişeceğini tahmin edemeyiz." yanıtı verdi.

  Osborn, aşıların 6 ayda bir mi yoksa yıllık olarak mı gerekli olacağının ise hala bilinmediğinin altını çizdi.

  Pfizer: Birkaç yıl güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak #1

  TÜM YETİŞKİNLERE GÜÇLENDİRİCİ AŞI ÇAĞRISI

  Osborn, halihazırda omicron varyantıyla mücadele etmek için yapılabilecek en önemli şeyin tüm yetişkinlere güçlendirici aşıların yapılması olduğunu vurguladı.

  Pfizer'ın gerekirse yeni bir aşı geliştirmeye hazır olduğuna ve ölçekli dozlar üretebileceğine değinen Osborn, "Hepimiz, sadece Pfizer ve BioNTech'ten değil, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerden ve sağlık sistemlerinden çeşitli verilerin çıkmasını bekliyoruz." dedi.

  YENİ VARYANTIN BULAŞMA SEVİYESİ ARAŞTIRILIYOR

  Osborn, Pfizer'ın, yeni varyantın bulaşma seviyesini, İngiltere'de Delta varyantını geride bırakıp bırakamayacağını, hastaneye yatışlar ve ölümler üzerindeki etkisini ve aşıdan nasıl etkilendiğini anlamaya çalıştığını belirtti.

  Pfizer: Birkaç yıl güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak #2

  AŞI YAPTIRMAYANLARIN SAYISI

  Aşılama programına 8 Aralık 2020'de başlayan İngiltere'de ilk dozunu yaptıranların sayısı 51 milyon 138 bin 245’e ulaşırken, bunlardan 46 milyon 582 bin 425'ine ikinci doz da uygulandı.

  Öte yandan, ülke nüfusun yaklaşık yüzde 11'ine denk gelen yaklaşık 6,4 milyon kişi ise henüz ilk koronavirüs aşısını yaptırmadı.


  Görüş Bildir