Petrol
100.07
0.47%
Euro
18.5133
-0.10%
Dolar
17.9608
0.13%
Altın
1.032
-0.07%
Borsa
2871
0.10%
Bitcoin
432.683
-1.60%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Pirinçte arsenik tehlikesi

  Amerikalı bilim insanları hamile kadınların idrarındaki arsenik oranını inceledi ve uyardı.
  • 06.12.2011 - 12:47
  Pirinçte arsenik tehlikesi

  Pirinçte arsenik tehlikesi #1

  ABD'nin Hanover kentindeki Dartmouth tıp fakültesi bilim adamları, Diane Gilbert Diamond başkanlığında yaptığı ve sonuçları Amerikan Bilim Akademisinin dergisi PNAS'ta yayımlanan araştırmada, hamile kadınların idrarındaki arsenik oranını inceledi.

  ARSENİK ORANINDA ARTIŞ

  Günde yarım fincan pişmiş pirinç tüketen hamilelerin idrarında arsenik oranının belirgin olarak arttığını belirten bilim insanları, arseniğin doğmamış bebeğe ciddi zarar verebilen bir madde olduğuna dikkati çekti.

  229 hamile üzerinde yapılan araştırmada, pirincin içerdiği arsenik miktarına değil, deneklerin idrarındaki arsenik oranına bakıldı. İçme suyunun arsenik zehirlenmelerinin potansiyel kaynağı olarak bilindiğini anımsatan bilimciler, yiyeceklerin de giderek artan oranda arsenik içerdiğini belirtti.
  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) arsenik için içme suyunda litrede en fazla 10 mikrogram sınırı koyduğunu kaydeden bilim insanları, ancak ABD veya AB'de pirinç için böyle bir sınırın bulunmadığını bildirdi.

  ÇÖLYAK HASTALARI TEHDİT ALTINDA

  Pirincin farklı oranlarda arsenik içerdiği uzun zamandır biliniyor. Bitki, bu ağır metali topraktan alıyor ve tohumlarında yani pirinç tanelerinde topluyor. Pirinç türleri arasında arsenik oranı olarak farklılıklar bulunuyor. Aynı zamanda pirincin ekildiği bölge arsenik muhteviyatını etkiliyor. Bu nedenle uzmanlar için pirinçle ilgili genel değerlere ulaşmak zor oluyor.

  Çölyak hastalarının pirinç ağırlıklı beslendikleri için özellikle tehdit altında olabileceğini ifade eden bilim insanları, Çin'in yaptığı gibi Avrupa ve ABD'nin de pirinçteki arsenik miktarına üst sınır getirmesi gerektiğini bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir