Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.722
0.23%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Saçınız 80 telden fazla dökülüyorsa dikkat

  Dr. Ali Yaşar, günde 80 telden fazla saçı dökülen kişinin kel kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.
  • 26.09.2013 - 13:17
  Saçınız 80 telden fazla dökülüyorsa dikkat

  Saçınız 80 telden fazla dökülüyorsa dikkat #1

  Saç dökülmesinin insanoğlunun en eski ve önemli güzellik sorunlarından biri olduğunu belirten Uzm. Dr. Ali Yaşar, bunun altında yatan nedenlerin araştırılması gerektiğini söyledi.

  ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

  Saç dökülmelerinin iz bırakan ve bırakmayan olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Uzm. Dr. Yaşar, "İz bırakan saç dökülmeleri, yanıklar, saçlı derideki ameliyat izleri, bazı mantar hastalıkları, çeşitli deri hastalıkları seyrinde görülen ve çoğu kez saçlı deri içerisinde bölgesel dökülme alanları şeklinde görülür. Dökülen saçlar tekrar çıkmayacağı için erken teşhis ve tedavi bilhassa önemlidir" diye konuştu.

  DEMİR EKSİKLİĞİNE DİKKAT

  Uzm. Dr. Yaşar, iz bırakmayan dökülmelerde ise nedeninin ortadan kaldırılması halinde tekrar saç çıkma şansının yüksek olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Yaşar, "İz bırakmayan saç dökülmelerinde en sık neden kansızlığın bazı şekilleri, özellikle demir eksikliği anemisidir. Bunun dışında vitamin B12, folik asit ve çinko gibi vitamin ve element eksiklikleri de bu tip dökülmeye sebep olmaktadır. Uzun süren çok sıkı zayıflama rejimleri bir başka nedendir. Başta kanser ilaçları olmak üzere bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler, tifo gibi yüksek ateşli, ağır seyreden ve uzun süren hastalıklar, tiroid bezinin guatr gibi hastalıkları, geçirilen büyük cerrahi operasyonlar ve ağır psikolojik stresler böyle dökülmelere neden olabilir. Kadınlarda doğumdan 3-4 ay sonra başlayan ve tam nedeni anlaşılamamış bir özel dökülme şekli daha vardır ve 6 ay kadar sonra kendiliğinden düzelir" dedi.

  TARARKEN DÖKÜLEN SAÇ YALANCI

  Saçın yıkanması ve fırçalanması sırasında dökülen saçların yalancı dökülme olarak adlandırıldığını ifade eden Uzm. Dr. Ali Yaşar, "Bu hastalar genellikle bize avuç avuç, topak topak saç dökülmesinden yakınarak gelirler. Bunlar arasında gerçek saç dökülmesi olanlar çok fazla değildir. Çünkü tanımlanan dökülmeler saç yıkama ve fırçalama sırasında olan dökülmelerdir, yani dökülme aşamasında olan saçların doğal dökülmesidir. Yerlerine yenileri gelecektir" diye konuştu.

  Yaşar, saçı günde 80 telin üzerinde dökülen kişilerin de kel kalma riski bulunduğunu belirtip, bir an önce bir doktora başvurmalarını önerdi.


  Görüş Bildir