Sağlıklı olayım derken aman ölmeyin! Bu besinler fazla tüketildiğinde...
ensonhaber.com

Sağlıklı beslenmek, iyi ve güzel görünmek için birçok yönteme başvurabiliyoruz ve bunu abartabiliyoruz.

Güzel gözükmek için cildimize zarar verecek derecede bakım yapabiliyor, daha fit gözükmek için kendimizi yorana kadar spor yapabiliyoruz.

Bunların hepsi sağlığımıza oldukça zararlı olurken, bu durum yemek yeme konusunda da dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Fazla tüketilen bazı besinler sağlığımıza destek olmuyor aksine sonucu ölümle sonuçlanabilecek sorunları gündeme getiriyor.

Her şeyin fazlası zarar olduğu ve hayatın denge olduğunu göz önüne alırsak, bazı besinleri tüketirken ekstra dikkatli olmamız gerekiyor.

"Her şeyin azı karar çoğu zarar" diye atasözümüz bile var. Bu nedenle bazı yiyeceklere karşı hassas olmak oldukça önemli.

Peki, bu besinler nelerdir ve nasıl tüketilmesi gerekiyor? İşte yanıtı...

FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE RİSK OLUŞTURAN BESİNLER

KAHVE

Herkesin çok sevdiği ve peş peşe tükettiği kahvenin fazlası bir hayli zarar. Bu nedenle en az 6 bardak tüketilmesi gerekiyor. Güne kahve yerine sütle başlamak ideal olabilir.

ELMA ÇEKİRDEĞİ

Elma çekirdeğinin içerisinde bir çeşit karbonhidrat olan pektin gazı bulunuyor. Bu gaz, mide delinmesinden bağırsaklarda gaz birikmesine kadar birçok soruna neden olabiliyor. Ayrıca bazılarında alerji yapabilir. Elmayı severek tüketmeli ama fazlasına karşı dikkatli olmalıyız.

BAL

5 yemek kaşığı pastörize edilmemiş bal içerdiği granoya toksin nedeni ile ölümcül olabilir. Hatta zehirlenmelere bile neden olabilir. Bazı kişilerin alerjisi tetiklenebilir. Sağlıklı yönlerinden faydalanmak istersen acı sonuçlarla karşılaşmayın.

Sağlıklı olayım derken aman ölmeyin! Bu besinler fazla tüketildiğinde...

PATATES

120 gram bozulmuş patates kabuğu yerseniz sinir sisteminiz tamamen kapanır ve ölümle sonuçlanır. Bazen patateslerin kabuğundaki siyahları ciddiye almayız. Ancak ömrü biten besinlerle vedalaşmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor.

TON BALIĞI

Ton balığının içerisinde yer alan civa; aşırı tüketildiğinde vücutta tolere edilemeyerek zehirlenmeye neden olabilir. Özellikle diyet yapanlar dikkat etmeli. Her öğün ton balıklı salata yemek pek parlak bir fikir olmayabilir.

Sağlıklı olayım derken aman ölmeyin! Bu besinler fazla tüketildiğinde...

TARÇIN

Yemeklerin, tatlıların ve içeceklerin vazgeçilmezi tarçından 40 kaşık tüketirseniz; benzaldehit zehirlenmesi sonucu hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle yetecek kadarını değerlendirmeye çalışın.

Sağlıklı olayım derken aman ölmeyin! Bu besinler fazla tüketildiğinde...