Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.404
1.81%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Sağlıkta üç yeni meslek geliyor

  Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı, sağlık bakım teknisyeni adıyla üç yeni yardımcı sağlık mesleği geliyor.
  • 23.11.2013 - 11:16
  Sağlıkta üç yeni meslek geliyor

  Sağlıkta üç yeni meslek geliyor #1

  "Tam gün" tasarısı olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde, iktidar ve muhalefet milletvekillerince yaklaşık 80 önerge verildi. Bu önergelerden 31'i kabul edildi.

  AÇIK ARTIRMA İLE HASTANE AÇMA LİSANSI ALMAYA SON

  Kabul edilen önergelerle, sağlık alanında yatırım yapacak müteşebbisler için ilave bir maliyet getiren lisans bedelinin alınmaması amacıyla, sağlık alanında belirli bir hizmeti verebilme veya hastane ve benzeri sağlık kuruluşları açabilme yetkisi veren lisansların açık artırma ile belirlenecek bedel karşılığında verilmesine dair hüküm yürürlükten kaldırıldı.

  Araştırmacı kadrolarına atananların mali hak kayıpları gideriliyor. Buna göre, araştırmacı kadroya atananlar, bu kadroya atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklarını bu kadroda kaldıkları sürece almaya devam edecek.

  PROF VE DOÇENTLER SÖZLEŞMELİ ÇALIŞABİLECEK

  Tabip ve diş tabibi olan profesör ve doçentler, kurumsal sözleşme ile özel hastane ve vakıf üniversitelerinde çalışabilecek. Yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi olarak istihdam edilebilecek. Bu kişilere, devamlı statüde çalışan profesör ve doçentler için belirlenen ek ders ücretinin on katına kadar saatlik sözleşme ücreti ödenebilecek.

  Bu kişiler, rektör, dekan, enstitü, yüksekokul, uygulama ve araştırma merkezi müdürü, senato, yönetim kurulu ve kurul üyesi bölüm başkanı, anabilim ve bilim dalı başkanı ve başhekim olamayacak.

  MESAİDIŞI ÖZELDE ÇALIŞMA HAKKI

  Profesör ve doçentler, toplam sayının yüzde 50'sini geçmemek üzere ve geliri de üniversiteye kaydedilmek şartıyla mesai dışında özel hastane ve vakıf üniversitesi hastanesinde çalışabilecek. Bu şekilde çalışabilecek öğretim üyeleri, yüzde 50'si uygulama, yüzde 50'si de akademik faaliyetlerden oluşacak önceki yılın performans kriterlerine göre belirlenecek.

  YABANCI İNTÖRNLERE ÖDEME

  Yabancı uyruklu öğrencilere de intörn eğitimi döneminde ücret ödenecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan tabip ve diş hekimlerine ödenen sağlık hizmeti tazminatı, öğretim üyesi tabiplere 100 puan artırımlı ödenecek.

  ÜÇ YENİ YARDIMCI SAĞLIK MESLEĞİ

  Hemşire ve ebe yardımcısı, hemşire ve ebe nezaretinde yardımcı olarak, sağlık bakım teknisyeni ise en az tekniker düzeyindeki sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışacak. Bu kişiler, hastaların günlük yaşam aktivitelerine, beslenme programının uygulanmasına, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşmasına yardımcı olacak ve refakat edecek. Ayrıca teknisyenlik seviyesindeki sağlık meslekleri kaldırılıyor.

  YABANCI ASİSTANLARA ÖDEME

  Uzmanlık eğitimi alan yabancı uyruklu asistanların maddi mağduriyetinin giderilmesi amacıyla düzenleme yapılıyor. Buna göre, eğitim hastanelerinden sadece 500 TL alan bu asistanlara, ilgili kurumun döner sermayesinden ödeme yapılacak.

  Eğitime başladıkları tarihte çalıştıkları aile hekimliği birimini en az 3 yıl değiştirmemek şartıyla uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayanlar, devlet hizmetini yapmış sayılacak.

  SAĞLIK MESLEK'TEN HEMŞİRE ÇIKMAYACAK

  Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği haricindeki programlarına öğrenci kaydedilmeyecek. Sağlık meslek liselerinin hemşirelik programına öğrenci kaydı yapılmayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir