Euro
10.3866
1.16%
Dolar
8.5668
1.15%
Altın
514.62
1.26%
Borsa
1.442
-0.82%
Bitcoin
340.800
3.89%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Salgın, çocuklarda hipertansiyonu tetikledi

  Salgın döneminde sıklıkla yetişkin hastalığı olarak bilinen hipertansiyon ve insülin direncinin çocuklarda da sık görülmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr. Cihangir Akgün, uyarılarda bulundu.
  • DHA
  • 08.06.2021 - 15:28
  Salgın, çocuklarda hipertansiyonu tetikledi

  Yetişkin hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme sıklığı, salgın döneminde çocuklarda oldukça arttı.

  Çocukların ev ortamında enerjilerini atmakta zorlandıklarını ve bu sebeple birtakım hastalıkların çocuklarda da görünmeye başladığını söyleyen Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cihangir Akgün, çocukların salgın nedeniyle dış ortama çıkamadıkları için saatlerce akıllı telefonlarla televizyon ve bilgisayarlarla vakit geçirdiklerini ve bu durumun obezite, hipertansiyon ve insülin direncine zemin hazırladığını söyledi.

  Prof. Dr. Akgün, salgında çocuklarda artan hareketsizliğe bağlı hastalıklara karşı uyararak, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

  Salgın, çocuklarda hipertansiyonu tetikledi #1

  ÇİN TUZU TÜKETİLMEMELİ

  Ailelerin pandemi döneminde yeme alışkanlıklarının fast food türü yüksek kalorili besinlere değişmesi de bu durumu daha da olumsuz etkiliyor. Bir de bu besinlerin yanında sıklıkla tüketilen gazlı içecekler çocuklarda hipertansiyon için yüksek risk oluşturuyor.

  Okula gidemeyen, sokağa çıkamayan çocuk, enerjisini üzerinden atamadığı gibi, televizyon karşısında cips, kraker gibi monosodyum glutamat denilen ve halk arasında Çin tuzu olarak bilinen katkı maddelerini ihtiva eden, hipertansiyon için yüksek risk oluşturan atıştırmalıkları tüketerek gününü geçirmemeli.

  Salgın, çocuklarda hipertansiyonu tetikledi #2

  METABOLİK SENDROM GÖRÜLÜYOR

  Evde geçirilen zamanda çocuğun eğitici aktiviteler yerine bilgisayar başında oyun oynaması, psikolojik etkiler de yaratıyor. Sokağa çıkamayan çocuk, bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirirken oyunun senaryolarına bağlı olarak ciddi streslere maruz kalabiliyor. Tüm bunların sonucunda obezite kaçınılmaz oluyor ve incelendiklerinde insülin direnciyle karşılaşılıyor. Bu çocuklar, ebeveynleri tarafından baş ağrısı, burun kanaması, kulak çınlaması, görme bozukluğu şikâyetleri ile çocuk polikliniğine getiriliyor ve sıklıkla hipertansiyon, obezite ve insülin direncini içeren metabolik sendrom tanısı alıyor.

  Önceleri 30-40 yaşlarından sonra görülen hipertansiyon, artık çocuklarda 10-12 yaş civarında görülmeye başlandı. Bu çocukların bir kısmı yaşam tarzı değişiklikleri ile toparlarken maalesef bir kısmına ilaç başlanmak zorunda kalınıyor.

  Bu durumdan korunmak için çocukların spor yapmaya teşvik edilmeleri, bilgisayar, televizyon, akıllı telefon gibi sedanter yaşama neden olan teknolojinin getirdiği ürünlerle çok fazla vakit geçirmemeleri sağlanmalıdır. Pandemi döneminde evde yapılabilecek spor olanakları sağlanmalı, bunun için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak direnç ipi, direnç lastiği ve ev tipi trambolin gibi hem eğlenceli hem de bol kalori yakıcı basit spor aletlerinden faydalanılması bu tip hastalıklarından çocuğunuzu uzak tutacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir