Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.916
-1.03%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  SGK yüz naklini ödeme kararı aldı

  SGK, yüz nakli ameliyatlarının bedelini ödeme kararı aldı.
  • 12.02.2012 - 09:15
  SGK yüz naklini ödeme kararı aldı

  SGK yüz naklini ödeme kararı aldı #1

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Prof. Ömer Özkan, yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar'ın 10 gün sonra basın önüne çıkarılacağını, 25 gün sonra da taburcu edileceğini söyledi.

  Nihayet beklenen oldu... SGK, yüz nakli ameliyatlarının bedelini ödeme kararı aldı. Türkiye'de ilk yüz nakli uygulanan Uğur Acar'ın ameliyatının ardından SGK Antalya İl Müdürü tarafından yapılan bu açıklama, birçok nakil için bekleyen ve maddi imkanı olmayan hastaya umut ışığı oldu

  'ESTETİK OLARAK GÖRÜLÜYOR'

  Antalya'da yapılan 'Sağlık'ta 2012 Yılı Projeksiyonu ve Fikir Alışverişi Toplantısı'nda SGK'nın aldığı önemli kararı, İl Müdürü Selim Erol tarafından açıklandı.

  Toplantıda yüz, rahim ve kol naklindeki sigorta hizmetlerine değinen Erol, yüz naklinin estetik bir ameliyat olması nedeniyle geri ödemesinin yapılmadığını ancak SGK olarak bu ameliyatları ödemeye karar verdiklerini açıkladı.
  Erol, 'Kurum olarak artık yüz, rahim, kol naklinin geri ödemesi konusunda çalışma başlamıştır. Yüz nakli yüzdeki fiziksel iyileştirmeyi gerçekleştirmiş olsa da estetik olarak görülmektedir, geri ödemesi yapılmamaktadır. Ancak biz SGK olarak yüz naklini ödemeye karar verdik' dedi. SGK olarak sigortalı vatandaşlardan alınan sağlık hizmetini denetleyerek geri ödemesini yaptıklarını belirten Erol, 'Düne kadar birçok hastamız tedavi için Almanya'ya, Amerika'ya giderken bugün kamu hastanelerimizi tercih ediyorlar' dedi.

  SAĞLIĞIN FİNANSMANI

  Doktorların aldığı maaş konusuna da değinen Erol, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'la konuşmalarını aktardı. Özkan'ın, 'Ben mesleğimi icra ederken sadece AR-GE çalışmalarına ağırlık verirsem, işin mutfağında kalırsam benim aylık alacağım ücretim 2 bin 200 lira. Hasta tedavi etmesem, diğer ameliyatları yapmazsam aç kalacağım' şeklinde konuştuğunu kaydetti.

  Erol, 'Dolayısıyla karşımızdaki tek muhatabın SGK olarak görülmemesi gerekiyor. Biz geri ödeme kurumuyuz. Türkiye'deki sağlığın finanse edilmesinde hasta bakımından biz sorumluyuz' diye konuşmasını sürdürdü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir