Euro
15.1365
-0.05%
Dolar
13.3690
-0.06%
Altın
790.9670
0.12%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
560.064
-1.65%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Sıcak çarpmasına dikkat

  Sıcak çarpmasıyla birlikte vücudun ısı ayar sisteminin bozulduğun için ölümlerin yaşanabileceği belirtildi.
  • 23.06.2012 - 19:34
  Sıcak çarpmasına dikkat

  Sıcak çarpmasına dikkat #1

  Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sunay Sandıkçı, sıcak çarpmasının, sıcak ve nemli havada, genellikle yeterli sıvı almadan yapılan egzersiz sonrası oluştuğunu aktardı.

  VÜCUDUN DENGESİ BOZULUYOR

  Sıcak çarpması riskinin bireysel durum, sıcağa maruz kalma düzeyi ve sıcak havaya adaptasyon yeteneğine göre değiştiğini vurgulayan Sandıkçı, ''Sıcak çarpmasıyla birlikte vücudun ısı ayar sistemi bozulur, aşırı su ve tuz kaybı meydana gelir. Yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü, nabızda hızlanma, aşırı yorgunluk, bitkinlik, ağrılı kramp, kalpte ritm bozukluğu, baş ağrısı, kusma-ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı yaşanır. Zamanında müdahale edilmemesi halinde, sıcak çarpması ölümle sonuçlanabilir. Sıcakta veya güneşte olan birinde ateş, aşırı halsizlik, bayılma veya ciltte aşırı kuruma olduğu fark edilirse hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, giysileri çıkarılmalı, düz yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı ve ciltten buharlaşma sağlayacak şekilde soğutulmalıdır'' ifadelerini kullandı.

  Şuur bulanıklığı, havale geçirme gibi belirtiler görülmesi durumunda hastanın vakit geçirilmeden hastaneye götürülmesi gerektiğine dikkati çeken Sandıkçı, şunları kaydetti:

  ''Ayrıca kas krampları serin bir yerde dinlenme ve bol sıvı almaya rağmen bir saatten uzun sürerse yine doktora başvurmalıdır. Hastanın soğutulması ve yeterli sıvının verilmesi önemlidir. Ateş düşürücülerin faydası yok, hatta verilmesi sakıncalı olabilir.''

  Sandıkçı, sıcak havalarda sıvı kaybının fazla olduğunu ifade ederek, bu nedenle kaybedilen su ve tuzu yerine koyacak tarzda bol sıvı alınması, susamayı beklemeden günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.


  Görüş Bildir