Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.687
1.56%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Sıcak hava baş ağrısı yapıyor

  Baş ağrısından muzdaripseniz, güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrınızın şiddeti de artabilir.
  • 11.06.2012 - 17:26
  Sıcak hava baş ağrısı yapıyor

  Sıcak hava baş ağrısı yapıyor #1

  Baş ağrısının yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabildiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin, uzun süre klima kullanımının sorunu tetiklediğini söylüyor.Çetin, "Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir. Oysaki bilimsel çalışmalar sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikleyebilir" diyor.

  TEDAVİ AĞRI TİPİNE GÖRE YAPILIYOR

  Tedavinin şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesi büyük önem taşıyor. Dr. Çetin, baş ağrısında tedavi seçenekleri hakkında şunları söylüyor: "Gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken; migren tedavisinde ilk basamak, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak gerekir. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar sık ise, hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir. Bu noktada hastaların sabırla tedavilerini sürdürmesi ve doktorlarıyla devamlı bağlantı halinde kalmaları, tedavide başarıyı yakalamak için çok önemlidir. Yarım bırakılan tedaviler nedeniyle, migren teşhisi konmuş pek çok kişi, hastalığın tedavi edilemeyeceği düşüncesine kapılmaktadır. Baş ağrısını bir kader olmadığı unutulmamalıdır. Hastaların öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurması ve sabırla tedavilerini sürdürmesi iyi sonuçlar almak için yeterli olacaktır."

  BAŞINIZI SICAKTAN KORUYUN!

  Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin'in yaz sıcaklarında, baş ağrısı riskini azaltmak için sıraladığı öneriler ise şöyle:
  • Güneş ışınlarının dik geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin.
  • Güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın.
  • Ani ısı değişikliklerinden kaçının (Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye dikkat edin.)
  • Klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalmayın.
  • Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimini artırın.
  • Çok sıcaklarda alkol tüketimi baş ağrılarını tetikleyeceğini unutmayın


  Görüş Bildir