Euro
10.9903
-1.32%
Dolar
9.4537
-1.36%
Altın
548.46
-1.53%
Borsa
1.508
0.98%
Bitcoin
591.071
-2.97%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Sigara bağımlılığını önleyen aşı geliştirildi

  ABD'de geliştirilen aşı, vücudun nikotini yabancı ve zararlı bir madde olarak algılamasını sağlıyor ve nikotine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.
  • 15.01.2015 - 17:29
  Sigara bağımlılığını önleyen aşı geliştirildi

  ihracat.jpg

  Tütün bağımlılığını önleyebilen aşı geliştirildi. ABD'deki Scripps Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamlarının geliştirdiği aşı fareler üzerinde etkili oldu. Nikotin antijenlerini (bağışıklık sistemini harekete geçirip antikorların üretimini sağlayan maddeler) aşılarda kullanılan bir proteinle birleştiren bilim adamları bunu farelere enjekte etti. Aşıdan sonra farelerde antikor üretimi arttı ve bağışıklık sisteminin tütünle etkili biçimde mücadele ettiği görüldü. Araştırmaya imza atan uzmanlardan Kim Janda, aşıyı geliştirirken vücudun nikotini yabancı ve zararlı bir madde olarak algılanmasının amaçlandığını belirtti.

  BAŞKA BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELEDE DE ETKİLİ OLACAK

  Bilim adamı Janda, bu şekilde bağışıklık sisteminin yabancı ve zararlı olarak algıladığı maddeye tepki göstererek, nikotin moleküllerinin yayılmasını ve beyne ulaşmasını önlediğini vurguladı. Ne zaman insanların katılımıyla test edileceği henüz bilinmese de aşının başka bağımlılıklarla mücadelede de etkili olabileceği kaydedildi. Araştırma sonuçları ise "Journal of Medicinal Chemistry" dergisinde yayımlandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir