Euro
11.3576
1.48%
Dolar
9.7654
1.7%
Altın
564.57
1.99%
Borsa
1.487
0.47%
Bitcoin
610.242
4.14%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Sigara beyni çürütüyor

  Sigaranın bir zararı daha
  • 27.11.2012 - 13:06
  Sigara beyni çürütüyor

  Sigara beyni çürütüyor #1

  Londra King's College Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre sigara içmek hafıza, öğrenme ve mantığa zarar vererek beyni çürütüyor.

  50 yaşının üzerindeki 8.800 kişi arasında yapılan çalışma yüksek tansiyon ve aşırı kilolu olmanın da beyni etkilediğine işaret ediyor. Araştırmacılar, insanların yaşam tarzlarının vücutları kadar zihinlerini de etkilediğinin farkında olmaları gerektiğini söylüyor.

  Sigara beyni çürütüyor #2

  KALP KRİZİ FELÇ, İLE BEYNİN DURUMU ARASINDAKİ İLİŞKİ

  King’s College’dan bilim insanları tarafından yürütülen araştırma, Age and Ageing (Yaş ve Yaşlanma) dergisinde yayımlandı. Araştırmayı yürüten bilim insanları, kalp krizi ve felç ile beynin durumu arasındaki olası ilişkiyi inceliyor. Sağlık ve yaşam tarzlarına dair bilgi toplanan 50 yaşın üzeri kişilere, yeni sözcükler öğrenmek ya da bir dakikada bildikleri tüm hayvan isimlerini saymak gibi zihin testleri yapıldı. Aynı testler dört yılda bir, aynı kişilere yeniden uygulandı.

  SİGARA VE BUNAMA İLİŞKİSİ

  Sonuçlar, genel anlamda kalp krizi ve felç riskinin “bilişsel zayıflama ile önemli biçimde ilişkili olduğunu” ortaya koydu. En belirgin bilişsel zayıflama görülen kişilerin, en yüksek kalp krizi riskine sahip oldukları gözlemlendi. Rapor, testlerde alınan düşük puanlarla, sigara içme arasında da doğrudan bir ilişki olduğuna işaret ediyor. Araştırmada yer alan uzmanlardan Dr. Alex Dregan, “Bilişsel zayıflamanın hızlanmasıyla ilişkili olabilecek bir dizi risk etmeni belirledik. Bunların tümü düzeltilebilir. Bilişsel zayıflama riskini azaltmak için insanların yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapmaları gerektiğini anlamalarını sağlamalıyız” dedi.

  İngiltere Alzheimer Araştırmaları derneğinden Dr. Simon Ridley de, “Araştırma sigara alışkanlığı ve yüksek tansiyon ile bilişsel zayıflama ve bunama arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Çalışmada bu verinin üzerine daha çok gidilecek” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir