Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Sınavda dikkat hatalarını azaltacak 5 öneri

  Psikolog doktor Ferahim Yeşilyurt, stres kontrolünden soru çözüm şekline kadar sınavda hata yapmalarını azaltacak önerilerde bulundu.
  • 10.06.2014 - 12:48
  Sınavda dikkat hatalarını azaltacak 5 öneri

  Sınavda dikkat hatalarını azaltacak 5 öneri #1

  Sınava girmek demek hem bilgilerimizin sınanması, hem hayatımıza yön vermesi hem de psikolojik bir savaşta nasıl davranacağımızın ölçülmesi anlamına geliyor. Bu nedenle de sınavlardan önce teknik olarak iyi hazırlık yapmak kadar ruhsal olarak da stresten, kaygıdan uzak durmak önem taşıyor.

  Acıbadem International Hastanesi Psikoloğu Ferahim Yeşilyurt, öğrencilerin sınavda dikkatini sürekli ayakta tutmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bir öğrencinin dikkati bir ders saatinde ortalama olarak 5 ile 50 dakika içinde dağılıyor. Bu dağılma öğrenciden öğrenciye değiştiği gibi aynı zamanda öğrenilmek istenen konuya göre de değişiklik gösteriyor. Öğrenciler dikkat hataları yapmazlarsa başarı oranları artıyor" diyor.

  SINAVDA ODAKLANMAK BAŞARIYI GETİRİYOR

  İnsan hayatında sınavlar sadece bilginin sınandığı değil, heyecan ve kaygıyla başarılı bir şekilde baş etmenin de sınandığı tecrübeler. Bu nedenle sınav öncesindeki hazırlık kadar, sınav sırasında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav sırasında duyulan heyecan ve kaygı gibi olumsuz duygulara karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

  • Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın.

  • Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler.

  • Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.

  • Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.

  • Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde yanıtlarınızı kontrol edin.

  • Uzun paragraf sorularından çekinmeyin. Paragraf çok uzun ya da yapamam diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

  SORU AYIRMAYIN ÇOK İYİ OKUYUN

  Ferahim Yeşilyurt, sınav boyunca öğrencilere dikkat hatalarını azaltmak için 5 öneride bulunuyor:

  • Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin.

  • Farklı soru tiplerinden soru çözün.

  • Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır.

  • Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin.

  ÇOCUKLARINIZA SERT DAVRANMAYIN

  Her ailenin çocuğuna karşı tutumu birbirinden farklı. Nasıl ki hepimiz farklı kişiliklere sahipsek her öğrencinin başarısına ya da başarısızlığına karşı anne ve babasının tepkisi de farklılık gösterebiliyor. Kimi daha hoşgörülü karşılarken kimi sınav bitmesine rağmen sürekli sınavın gerilimini çocuğuna hissettirmeye devam ediyor. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav öncesinde olduğu kadar sınav sonrasında da ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak anne ve babalara şu önerilerde bulunuyor:

  "Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişeleriniz çocuğunuza yansır. Bu nedenle öncelikle bu endişeleri çocuğunuza yansıtmamaya çalışın. Beklentilerinizde gerçekçi olmaya özen gösterin. Bu zor dönemde onlara karşı anlayışlı ve destekleyici davranın."

  Görüş Bildir