Petrol
108.82
-0.26%
Euro
17.5896
-1.33%
Dolar
16.5945
-1.72%
Altın
979.25
-1.30%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.468
-3.38%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Soğuk hava kilo aldırıyor

  Vücut, soğuk havalarda ısısını korumak için daha fazla enerji kaynağına ihtiyaç duyuyor.
  • 06.02.2012 - 11:03
  Soğuk hava kilo aldırıyor

  Soğuk hava kilo aldırıyor #1

  Kış aylarında beslenmeye dikkat etmeyip, hareketsiz kalmanın kilo artışını kolaylaştırdığını belirten Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Endokrinoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysen Akalın, artan enerji ihtiyacı sonucu daha çok karbonhidratlı besinlere yönelim olduğunu söyledi.

  Doğal karbonhidrat yerine, market ürünlerinin tercih edilmesi sonucu aşırı kalori alınabileceğini ifade eden Prof. Akalın, ''Hazır market ürünleri aşırı kalori içermenin yanı sıra vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermez. Bu tür gıdalarla vücuda fazladan sağlıksız yağlar ve bazı katkı maddeleri almış oluruz'' dedi.

  DAHA AZ ENERJİ HARCIYORUZ

  Kış aylarında havaların soğuması ve günlerin kısalmasıyla günlük aktivitelerin azaldığına işaret eden Akalın, ''Evlerde ve iç mekânlarda daha fazla vakit geçirebiliriz. Bu da metabolizmamızın yavaşlamasına ve daha az enerji sarf etmemize neden olur. Akşam saatlerinde daha ağır yiyecekler tüketebiliriz. Kış aylarında beslenmemize dikkat etmeyip, fizik aktivitelerimizi arttırmazsak kolaylıkla kilo alabiliriz. Bu sebeple kışın daha sık ama daha az miktarlarda gıda almak gerekiyor'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Aysen Akalın, kış aylarında daha çok meyve, sebze tüketilmesi gerektiğini anlattı. Akalın, bu aylarda yeterli protein alımının da önemli olduğuna işaret etti. Özellikle balık tüketiminin gerekliği olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akalın, ''Omega 3 ve 9 yağ asitleri zengini balık, hafta bir veya iki kez tüketilmelidir'' dedi.

  KIŞ AYLARINDA VİTAMİN TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ

  Prof. Dr. Akalın, yine kış aylarında, vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin de azaldığını belirterek, şunları söyledi: ''Bu yüzden vücudun savunma sisteminde rol oynayan ve aynı zamanda antioksidan etkileri de olan A, B, C ve E vitamini tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. Kış aylarında D vitamini eksikleri ortaya çıkabilir. D vitamini kış aylarında özel bir öneme sahip. Ülkemizde D vitaminiyle zenginleştirilmiş besinler mevcut değil. D vitaminin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Kış aylarında bu yüzden tahmin ettiğimizden fazla D vitamini eksikliği ortaya çıkabiliyor.''

  EN AZ 2-3 LİTRE SIVI TÜKETİLMELİ

  Prof. Dr. Akalın, kış aylarında düzenli egzersiz yapılması gerektiğini vurguladı. Kış aylarında, en uygun sürdürülebilir egzersizin yürüyüş olduğunu ifade eden Aysen Akalın, ''Egzersizlerin etkili olması için haftada, en az 3-4 kez, 45 dakika süreyle uygulanması gerekiyor. Sıvı tüketimi yine kış aylarında önemlidir. Kış aylarında en az 2-3 litre sıvı tüketilmelidir'' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir