Dolar
6.8651
0.0568%
Euro
7.781
0.2564%
Altın
1804.51
0.3297%
Borsa
114808.56
0%
G. Altın
398.063
0.2781%
Bitcoin
63617.6
-0.0418%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Sporda en tehlikeli olan düzensiz yapılması

  Spor aktivitelerinin yanlış veya dikkatsizce yapılması sağlık değil, yeni hastalıklar getirir.
  • 12.06.2014 - 13:51
  Sporda en tehlikeli olan düzensiz yapılması

  Sporda en tehlikeli olan düzensiz yapılması #1

  Medipol Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Bülbül, düzensiz spor faaliyetlerinin kemik hastalıkları riskini arttırdığını belirterek, "Spor aktivitelerinin yanlış veya dikkatsizce yapılması sağlık değil, yeni hastalıklar getirir" dedi.

  Bülbül, özellikle yaz aylarında her yaş grubundan insanın spor etkinliklerine ağırlık verdiğini söyledi. Spor etkinliklerinin bilinçli yapılması gerektiğini ifade eden Bülbül, "Her yaş grubu kendine göre aktivitelerini yapar. Çocuklar için yaz mevsimi 'üç aylık tatil' demektir. Bu, bisiklet ve kaykay gibi araçların çok sık kullanılması anlamına gelir ancak bunlar dikkatsizce kullanılırsa çocuklarda en sık görülen dirsek, uyluk ve kaval kemiği kırığı gibi sağlık problemlerine neden olur" diye konuştu.

  HAZIRLIKSIZ SPORA BAŞLAMAYIN

  Bülbül, yetişkinlerin en sık halı sahada futbol oynadığını, koşu ve yürüyüş yaptığını, bu dikkatsizliklerin ortopedi uzmanlarının en çok uğraştığı problemler arasında yer aldığını dile getirdi. Hazırlık yapmadan başlanan her sporda özellikle diz problemleri ve bağ yaralanmaları gözlendiğini anlatan Bülbül, şunları kaydetti:

  "Spor bilinçli yapıldığı takdirde sağlıklıdır. Vücudumuzu rahatlatmak ve dinç beden sahibi olmak isterken yapacağımız yanlışlar bizi daha mutsuz duruma getirmektedir. Bu nedenle vücudumuzu koruyarak ve bilinçli olarak yazın tadını çıkarmalıyız. Germe egzersizlerinin felsefesi spora başlamadan önce kasları spor yapmaya hazırlamaktır. Spor aktivitelerinin yanlış veya dikkatsizce yapılması sağlık değil, yeni hastalıklar getirir. Dolayısıyla sporu bilinçli yaparsak amacımıza ulaşmış oluruz."

  Görüş Bildir