Dolar
6.8573
0.0306%
Euro
7.8263
0%
Altın
1810.42
-0.0055%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.148
0.0348%
Bitcoin
63174.14
-0.3548%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Strese karşı defne yaprağı ve adaçayı

  Nikah günü fit görünmek için uygulanan şok diyetler solgun ve hastalıklı görünmenize neden olabilir.
  • 02.06.2014 - 12:21
  Strese karşı defne yaprağı ve adaçayı

  Strese karşı defne yaprağı ve adaçayı #1

  Bu nedenle sağlıklı bir diyet uygulayın. Ayrıca nikah hazırlıklarının yarattığı stresi bitkilerin gücüyle azaltın; defneyle rahatlayın, adaçayıyla direncinizi artırın.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, sağlıklı düğün diyeti konusunda bilgiler verdi:
  Evlilik hazırlıklarında en önemli konulardan biri; gelinlik tercihi ve gelinlik içinde incecik görünmektir. Gelin adayları düğün öncesinde çok hızlı kilo vererek forma girmeye çalışırlar. Ancak forma girmek; hızlı kilo vermekle değil, doğru kilo vermekle olabilir. Ayrıca düğün öncesi hızlı kilo vermek; bağışıklığı düşürüp stresin de yoğun olduğu bu dönemde hastalıklara kapı açabilir. Bu dönemde hedefleri doğu koymak, doğru zamanlama önemlidir. Ortalama olarak aylık üç-altı kilo vermek hedeflenebilir. Bu şekilde bir hesaplama yaparak diyete başlanması sağlıklı olacaktır.

  SOLGUN GELİN OLMAYIN

  Beslenme programında asıl önemli nokta, doğru beslenerek kilo verebilmektir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayan, stres yaratmayan ve bağışıklığı düşürmeyen bir diyet uygulamalısınız.
  Almanız gereken besin öğelerinden ödün vermeyin. Her gün süt, meyve, bol sebze, et, ekmek (miktarına dikkat ederek ama tamamen kesmeden) ve yağ (yine miktarına ve çeşidine dikkat ederek) tüketin.
  Evlilik öncesi; size uygun beslenme planları oluşturmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve daha kolay hayatınıza geçirebilmek için bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. Beslenme uzmanı, tüm bu önerilere uymanıza yardımcı olur ve hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

  ÇİĞ SEBZE TÜKETEBİLİRSİNİZ

  Düğün hazırlıklarının yapıldığı dönem stresli bir süreçtir. Stresini yemekle atlatan biriyseniz, çiğ yenilen sebzeler (miktarını abartmadığınız takdirde havuç da olabilir), ara öğünler (meyve, süt, ayran, yoğurt vb.) ve bol su işinize yarar. Ayrıca stresinizi yenmek için aşağıdaki bitkilerin yatıştırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz:
  Adaçayı: Direnci artırmanın yanında canlandırıcı etkisi de vardır. Ayrıca hazmı düzenler, cildi destekler ve en önemlisi strese iyi gelir.
  Defne yaprağı: Hazmı kolaylaştırır, uykusuzluğa iyi gelir ve rahatlatıcı etkisi vardır.
  Melisa: Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur ve hazmı düzenler.
  Alıç: Sakinleştirir ve kan dolaşımına iyi gelir. Baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.
  Papatya: Sinirleri yatıştırır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Ancak yoğunluktan dolayı düğün öncesi dönemde uyku hali pek iyi olmayacağından yatma saatlerine yakın tüketilebilir.

  NİKAH ÖNCESİ CİLT BAKIM TÜYOLARI

  Medical Park Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; alınacak birtakım önlemlerle nikah günü daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanın yollarını anlattı:

  DOĞRU ÜRÜN KULLANIN: Evlenecek çiftler, kullandıkları günlük bakım ürünlerine dikkat etmeli. Nikahtan birkaç ay önce ciltlerine uygun ürünleri belirlemek için dermatoglardan yardım alabilirler.

  KREMİNİZ VİTAMİNLİ OLSUN: Kullanılacak ürünlerin C vitamini, A vitamini, koenzim Q ve meyve asidi içermesine önem verilmeli. Böylece cildiniz parlak, ışıltılı ve canlı görünür.

  NİKAH PEELING'İ İÇİN GEÇ KALMAYIN: Cildin parlaklık kazanması için meyve asitli peeling işlemi uygulayabilirsiniz. Düğüne çok az bir zaman kala yapılan peeling işleminin riskli olacağını göz önünde bulundurun.

  GELİNLERE MEZOTERAPİ: Gelin adayları ciltlerinin parlak ve canlı görünüm kazanması için yüz mezoterapisi uygulayabilir. Cilt nemlenmiş, parlak görünüm kazanmış ve yenilenmiş olur.

  DEKOLTE İÇİN MEZOLİFTİNG: Yüz dışında boyun, dekolte bölgesi ve ellerde de mezolifting uygulanabilir. Mezoterapi ve mezoliftinge nikahtan dört ay öncesinden başlanmalı ve dört seanslık tedavi kürü uygulanmalı.

  BOTOKSLA ÇİZGİLERİ SİLİN: Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresinde bulunan çizgilerinin ortadan kalkmasında botoks işlemi uygulanabilir.

  TİRYAKİNİN DUDAĞINA DOLGU: Yoğun sigara içen kişilerde, dudaklarda çizgiler görülmeye başlar. Bu çizgilerin hafifletilmesi ve dudaklara hacim kazandırmak için dolgu maddesi enjeksiyonu yapılabilir.

  Görüş Bildir