Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1268
-0.05%
Dolar
18.503
0.01%
Altın
990.17
0.20%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
356.499
-1.45%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Tayvanlı işçiler mola istiyor

  Tayvan'da işçiler soruyor: Ülkenin ekonomik başarısı için daha ne kadar bedel ödeyeceğiz
  • 21.03.2012 - 11:38
  Tayvanlı işçiler mola istiyor

  Tayvanlı işçiler mola istiyor #1

  Apple ve Dell gibi uluslararası teknoloji devleri, genellikle siparişlerini Tayvan'daki şirketler üzerinden veriyor ve bu küçük ada ülkesi küresel planda özellikle teknoloji alanında büyük bir üretici konumunda.

  Ancak uzun çalışma saatlerine dayalı iş kültürüne isyan, artık giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor.

  Örneğin, Liu Su-Chung haftada 6 gün ve günde en az 12 saat çalıştığını söylüyor. ''Çocuklarıma daha iyi bir yaşam sağlayabilmek için'' diyor. Ama daha iyi bir gelecek uğruna, şu an çocuklarını sadece pazardan pazara görebiliyor.

  ÖLÜMCÜL SONUÇLAR

  Liu Su-Chung bir istisna değil. Tayvanlı işçiler Japonya ya da ABD'indekilere oranla ortalama yüzde 20, Almanya'dakilere oranla ise yüzde 50 daha fazla çalışıyor.

  Bu çalışma temposu, sadece sağlık sorunları değil, bazen ölümcül sonuçlar da doğurabiliyor.

  Şiu Li-Li, geçen yıl kaybettiği oğlunun bir güvenlik görevlisi olarak yıllarca haftada 70 saatten fazla çalıştığını anlatıyor. Oğlu bir gün işteyken beyin kanaması geçirmiş ve üç hafta sonra da henüz 29 yaşındayken ölmüş.

  ''Şirketi ona çok baskı uyguluyordu, çok az izin veriyordu. Günde 12 saat çalışıyordu ve yeni yılda tatil bile yapmadı.'' diyen Şiu Li-Li, oğlunun ölümüne çalışma koşullarının yol açtığını ileri sürerek açtığı davayı kazandığını söylüyor.

  Bu dava, hükümetin uzun çalışma saatleriyle bağlantılı bir ölüm vakasını kısmen de olsa kabul ettiği durumlardan biri. Tayvan yönetimi, Şiu Li-Li'nin oğlunun çalıştığı şirketi fazla mesai yasalarını istismar etmekten suçlu buldu. Tazminat cezası alan şirket, konuyla ilgili bir yorum yapmıyor.

  İŞVERENLER KARŞI

  Tayvan hükümetinin tahminlerine göre, geçtiğimiz yıl ülkede her 40 kişiden biri fazla mesaiye ve aşırı yüklü bir çalışma temposuna dayanan sebeplerden dolayı öldü.

  Bu, önceki yıla kıyasla dört katlık bir artış demek. Tayvan'da bizzat fazla mesai ile bağlantılı sağlık sorunlarının tespit edilmesi için açılmış klinikler bulunuyor.

  Tayvanlı işçiler, dünyanın en uzun çalışan, en çok yorulan emekçileri olarak biliniyor. Fakat bu çalışma kültürü, ülkede giderek daha çok eleştirilir hale geldi.

  İşveren grupları haricinde. Ülkenin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü kaybetmemesi gerektiğini söyleyen işverenler, özellikle küresel krizin etkilerinin hissedildiği şu günlerde bu çalışma kültürünün devam etmesi gerektiğini savunuyor.


  Görüş Bildir