Euro
10.0433
-0.16%
Dolar
8.5323
0.08%
Altın
481.97
0.3%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
404.800
0.89%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Tek taraflı çiğneme asimetri nedeni

  Aynada yüzünüze dikkatlice bakın
  • 10.04.2012 - 11:34
  Tek taraflı çiğneme asimetri nedeni

  Tek taraflı çiğneme asimetri nedeni #1

  Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, günlük yaşamda pek dikkat edilmeyen ancak genel görünüme kalıcı etki yapan yüzde asimetri sorununa tek taraflı çiğneme alışkanlığının neden olduğunu söyledi.

  Yüzde asmetri olup olmadığını anlamak için aynada dikkatli inceleme yapılabileceğini belirten Yalçın, "Ağzınızı açıp kapayın ve bu sırada çenenizin simetrik açılıp açılmadığını gözleyin. Simetri kaybı, bazı fonksiyon kayıplarında ya da rahatsızlıklarda ağır ağır yüzünüze yerleşir. Dikkatli bir izleyici değilseniz farkına bile varmazsınız" dedi.

  Yalçın, simetrinin yüz güzelliği ve sağlığı için önemini şu sözlerle anlattı: "Yüz güzelliği, herkes için önemli. O sebeple 8 yaşından 80 yaşına kadar dişlerimizin ve cildimizin sağlığı ile ilgileniyoruz. Dişlerin sağlıklı olmasının yanında güzel bir gülümseme, kişinin kendine güvenini arttıran, sosyal hayatını kolaylaştıran bir etken. Bu nedenle simetri önemli bir konu. Dış dünya ile iletişimimiz olan yüzümüzün tam ahengi ancak tam bir simetri söz konusu olduğunda sağlanabilir. Biz diş hekimleri olarak bir kişiyi muayene ederken öncelikle yüzündeki bazı noktaların ve dişlerinin simetrisini değerlendiririz. Yüz yumuşak ve sert dokularında simetri sağlanmadıkça, ideal bir gülümseme ve yüz estetiği sağlanamaz."

  DİŞ KONTROLLERİ AKSATILMAMALI

  Simetri bozukluğunun, genetik, doğumsal ve travmatik sebeplerle oluşabileceğini belirten Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, yüzde asimetriye sebep olabilen ve sıklıkla rastlanan tek taraflı çiğneme alışkanlığının nedenlerini;

  -Ağzın tek tarafında ağrılı, kanamalı iltihaplı bir dişin varlığı,

  -Tek tarafta çekilmiş ve yerine protez yapılmamış dişsiz alanlar,

  -Alışkanlıklar,

  -Yüksek yapılmış ya da doğru yapılmamış dolgu veya protezler,

  -Çene eklemi rahatsızlıkları olarak sıraladı.

  Yalçın, "Her ne sebepten olursa olsun, çiğneme tek taraflı yapılıyorsa o taraftaki çiğneme kasımızın hacminde artış olur. Bu durum, zamanla artarak, diğer taraftan belirgin farklılık gösterdiği zaman fark edilebilir. Tıpta prensibimiz; sonucunu bildiğimiz durumların oluşmaması için önlem almaktır. Bu yüzden diş tedavilerimizin ve kontrollerimizin aksamaması, ilerde oluşabilecek daha ciddi sorunların önüne geçecektir" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir