Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.871
1.27%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Temel Reis kırmızı pancarı tercih etse neler olurdu

  En zorlu anlarda ıspanak yiyerek rakiplerini alt eden Temel Reis'in bu tercihi ne kadar doğru?
  • 26.04.2012 - 10:42
  Temel Reis kırmızı pancarı tercih etse neler olurdu

  Temel Reis kırmızı pancarı tercih etse neler olurdu #1

  Daily Telegraph'ta bugün yayınlanan bir haberde Temel Reis'in bu tercihi sorgulanıyor ve kırmızı pancarın 'doping' etkisi vurgulanıyor.

  "Çizgi film kahramanı Temel Reis, ne zaman enerjiye ihtiyaç duysa bir yerlerden ıspanak bulurdu, ancak şimdi bir araştırma, eğer pancarı tercih etseydi daha iyi olurdu'' ifadesiyle başlayan haberinde gazete, bilim insanlarının pişmiş kırmızı pancar yiyen sporcuların yarışmalarda daha iyi performans gösterdiklerini tespit ettiklerini aktarıyor.

  Habere göre, bunun nedeni sporcu performansını arttırdığı bilinen nitratın kırmızı pancarda yüksek miktarda bulunması.

  Amerika Birleşik Devletleri'nde St Luis Üniversitesi'nde yapılan araştırma kapsamında, 11 sağlıklı gönüllüden koşu bandında koşmaya başlamadan önce 200 gram pişmiş kırmızı pancar yedirilmiş.

  Aynı gruba ikinci kez koşmadan önce ise pancarla benzer kaloriye sahip olan, ama içinde nitrat bulunmayan kızılcık meyvesi yedirilmiş.

  Kızılcık yedikten sonra saatte 11,9 kilometre hızla koşan gönüllüler, pancar yedikten sonra yaklaşık yarım kilometre daha hızlı, 12,3 kilometre koşmuşlar.

  Pancarın barındırdığı nitratın, dayanıklılığı arttırdığı ve kasların daha verimli kullanılmasını sağladığı kaydediliyor.

  Diğer taraftan baktığımızda haberin girişinde adı anılan Temel Reis'in, en zorlu anlarda ıspanağa sarılmasının ardında yatan sebepleri de gözden kaçırmamak gerekiyor.

  Temel Reis'in (Popeye) ıspanak konservesi satan bir firmanın reklam karakteri olduğu ve sonradan çizgi film dizisi haline getirildiğini de unutmamak gerek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir