Petrol
94.29
-0.66%
Euro
18.3088
0.37%
Dolar
17.9638
0.29%
Altın
1.026
0.35%
Borsa
2786
0.00%
Bitcoin
432.761
4.84%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C

  Terleme egzamayı tetikliyor

  Prof. Dr. Fazıl Orhan, naylon, deri ve polyester gibi tahriş edici ve dar elbiselerden kaçınılması gerektiğini bildirdi.
  • 14.07.2014 - 16:02
  Terleme egzamayı tetikliyor

  Terleme egzamayı tetikliyor #1

  Orhan, halk arasında çocukluk egzaması olarak bilinen atopik dermatiti en fazla uyaran etkenlerden birinin terleme olduğunu söyledi. Atopik dermatitin vücutta bazı hücrelerin reaksiyonu ve kronik iltihaplanması olduğunu belirten Orhan, "Hastalık çocuklarda yaklaşık 2-3 aylıkken başlar. En önemli belirtileri ise deride kızarıklık, kaşıntı ve sivilce gibi döküntülerdir. Bu belirtiler ilk olarak alın ve yanakta başlar, sonra saçlı deri ve çeneye yayılır" dedi. Orhan, terlemenin atopik dermatiti şiddetlendirdiğini ifade ederek, "Bu nedenle yaz aylarında daha dikkatli davranılmalıdır. Pamuklu ve vücuda yapışmayan giysiler tercih edilmelidir. Polyester, naylon, deri gibi tahriş edici ve dar elbiselerden kaçınılmalı. Bunlar terlemeye neden olarak egzamayı şiddetlendirir'' diye konuştu.

  'ATOPİK DERMATİT HASTALARININ ÜÇTE İKİSİNDE HASTALIĞA ALERJİ DE EŞLİK EDER'

  Yaz aylarında atopik dermatit hastalarının terledikten sonra mutlaka banyo yapması gerektiğini vurgulayan Orhan, şunları kaydetti: "Banyo tek başına cildi kurutan bir uygulamadır. Bu nedenle banyo sonrasında nemlendirici kullanılması şarttır. Sabun ya da şampuanın olabildiğince az kullanılmasını öneriyoruz. Yapılması gereken en doğru şey ılık su ile hemen terin vücuttan atılarak nemlendirici kullanılmasıdır." Prof. Dr. Orhan, atopik dermatit hastalarının besin alerjisine de dikkat etmesi gerektiğini anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Atopik dermatit hastalarının üçte ikisinde hastalığa alerji de eşlik eder. Bu nedenle hastalara alerji testi yapıyoruz. Özellikle besin alerjilerine etken bir duyarlılık söz konusuysa hastaya bu besinden uzak durmasını öneriyoruz. Bu kapsamda da hastaya yönelik diyet programı hazırlıyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir