Petrol
104.26
1.45%
Euro
17.6243
0.90%
Dolar
17.2211
1.46%
Altın
977.86
1.56%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
347.504
3.88%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Türk akademisyenler yapay kan üretti

  Çukurova ve Ankara üniversitelerinden bilim insanları, doğal kan yerine kullanılabilecek yapay kan üretmeyi başardı.
  • AA
  • 04.02.2016 - 12:02
  Türk akademisyenler yapay kan üretti

  Çukurova ve Ankara üniversitelerinden bilim insanları, 2012'den bu yana sürdürdükleri çalışmalar sonucunda yapay kan üretti.

  4 YILLIK ÇALIŞMA

  Çukurova Üniversitesinden (ÇÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinden bilim insanları, yaklaşık 4 yıldır süren çalışmalar sonucunda, doğal kan yerine kullanılabilecek ve "biomalzeme" adı verilen yapay kan üretmeyi başardı.

  Türk akademisyenler yapay kan üretti #1

  NASIL ÜRETİLDİ

  ÇÜ Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Dikmen, geliştirilen yapay kanın, kanın oksijeni taşıyan asıl molekülü olan hemoglobinin, manyetik nanopartiküller üzerine eklenmesiyle üretildiğini belirtti.

  Nanoteknoloji temelli geliştirilen yapay kanın acil durumda hastaya uygulanacağını bildiren Dikmen, bu kanın, yine aynı çalışma ekibince geliştirilen yöntemle, normale dönen hastadan uzaklaştırılacağını ifade etti. Dikmen, böylece yapay olan şeyin, insan doğal döngüsüne müdahale etmesinin engelleneceğini belirtti.

  Dikmen, projede kendisinin yanı sıra Tıbbi Biyokimya Bölümünden doktora öğrencisi Ümit Yaşar, Anorganik Kimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Bilgehan Güzel ve doktora öğrencisi Fatma Ulusal ile Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri'nin yer aldığını bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir