Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2474
0.03%
Dolar
17.9254
0.07%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.436
0.50%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Türk doktordan Alman meslektaşlarını şaşırtan ameliyat

  Alman doktorların başarı şansı vermediği ameliyatı gerçekleştirerek tıkalı damarları açmayı başaran Doç. Dr. Kalko, tekerlekli sandalyedeki hastayı ayağa kaldırdı.
  • 04.02.2015 - 07:10
  Türk doktordan Alman meslektaşlarını şaşırtan ameliyat

  yusuf kalko

  Her şey 3 yıl önce bacakları tutmayan gurbetçi Feridun Kebiroğlu'na (39) Almanya'nın Hannover kentindeki bir hastanede konulan teşhisle başladı. Anjioloji Uzmanı Doç. Dr. Ludwig Caspary, uzun tedavi sürecinin ardından bacak damarları tamamen tıkanan ve tarifsiz acılar çeken Kebiroğlu'na acı haberi verdi. İki bacağının da diz üstünden kesilmesinden başka çare olmadığını açıkladı.

  DOKTOR KALKO HASTANIN BACAKLARINI KURTARDI

  Ancak gurbetçi Kebiroğlu durumu kabullenmeyip çareler aramaya başladı. TV'de yaptığı sıra dışı ameliyatlarla gündeme gelen Türk damar cerrahı Doç. Dr. Yusuf Kalko'yu görüp umutlandı. Hemen randevu aldı. Kalko, Almanların "İmkânsız" dediği ameliyatı gerçekleştirip damarları açtı ve diz üstünden kesilecek Kebiroğlu'nun bacaklarını kurtardı. Kebiroğlu kısa sürede sağlığına kavuştu

  ALMAN DOKTORLAR ŞAŞKIN

  Tekerlekli sandalyeyle büyük acılar içinde ayrıldığı Almanya'ya sağlam bacakla dönen Kebiroğlu, Alman doktorları şaşkına çevirdi. Doç. Dr. Kalko'nun başarısı ve Kebiroğlu'nun iyileşme hikayesi 3 yıldır Alman doktorların diline dolandı. Ameliyattan sonra halen tıkanmayan damarlar ayrıca merak konusu oldu. Hannover'in en büyük hastanesi ve doktorları, Türk doktoru bu ameliyatta uyguladığı tekniğini anlatmak üzere Almanya'ya davet etti.

  Doç. Dr. Caspary, "Biz, Kebiroğlu'nu ameliyat için beklerken 'bir sihirbazlık' ameliyatıyla tekrar ayağa kalktığını gördük. Uçağa binmeden ağrılarını hafifletmek için morfin yaptırdı ve gitti. Geri dönüşü hayret vericiydi. Sapasağlam geldi. Türk meslektaşımızı tebrik ediyoruz. Yaptığı ameliyatı ve kullandığı tekniği çok merak ediyoruz" dedi.

  KALKO: ŞAHDAMARI TEKNİĞİ UYGULADIK

  Doç. Dr. Kalko, hastanın geldiğinde durumunun umutsuz olduğunu aktardı. Kalko, "Biz şahdamarında uyguladığımız tekniği bacağa uyarladık. Üstüne bypass yaptık. Bükümlü damarlarda şahdamarını ikiye böldük ve içini temizledik. Sonra da damarın boyunu kısaltıp uç uca diktik ve kanal bulduk" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir