Petrol
82.75
0.00%
Euro
17.7411
0.04%
Dolar
18.4547
-0.11%
Altın
963.81
0.08%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.384
1.53%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Türk doktorların canlı ameliyatını dünya izledi

  Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bozkurt: Bu çalışma, web üzerinden eğitimin ilk pilot çalışması
  • 24.03.2012 - 17:53
  Türk doktorların canlı ameliyatını dünya izledi

  Türk doktorların canlı ameliyatını dünya izledi #1

  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kapalı yöntemle yapılan omuz kas yırtılması ameliyatı, çevre ülkelerdeki ve Türkiye'deki ortopedi cerrahlarınca canlı izlendi.

  Omuzunda kas yırtılması teşhisi konulan 57 yaşındaki hastaya yapılan ameliyat, canlı bağlantılarla toplantı salonundaki basın mensuplarına da izlettirildi.

  Soruları da yanıtladılar

  Cerrahlar, operasyon sürerken, doktorların ameliyatla ilgili internet aracılığıyla sordukları soruları sözlü yanıtladılar.

  Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt, ameliyat öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uzaktan eğitim programı çerçevesinde ortopedide omuz ultrasonu ve omuz artroskopi (ameliyatlarda kullanılan kapalı bir yöntem) kursu düzenlediklerini anlattı.

  Kursu Almanya'dan gelen Dr. Erhan Başad'ın verdiğini, omuz kas yırtılması ameliyatını da Başad'ın yapacağını aktaran Bozkurt, ''Ameliyatın yurt içindeki her bölgeden ve yurt dışından değişik ortopedi cerrahlarınca izlenmesini, ameliyat anında bize gelen soruların yanıtlanmasını ve ameliyatın tartışılmasını amaçlıyoruz'' dedi.

  Bu çalışmanın, web üzerinden eğitimin ilk pilot çalışması olduğunu belirten Bozkurt, bundan sonra hastanelerindeki ilginç ameliyatların ve tedavilerin, Türkiye'ye yakın bölgelerdeki ülkeler için bu yolla yapılabileceğini bildirdi.

  Ameliyat sırasında interaktif bir ortam

  Operasyonun ortopedi cerrahlarına verilen bir şifre ve kullanıcı adıyla web sitesi üzerinden izlenebildiğini anlatan Bozkurt, böylece kurslar ve ameliyat sırasında interaktif bir ortamın yaratılabildiğini söyledi.

  Bozkurt, operasyonun Sudan, Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk, Afganistan, Katar gibi ülkelerden izlenebildiğini, çevre ülkelerin bu ameliyatı daha çok Türkiye'de görüp değerlendireceklerini söyledi.

  Ameliyatı yapan Dr. Erhan Başad da Almanya'dan organizasyona davet edilmekten çok mutlu olduğunu dile getirerek, ''Böyle bir büyük toplantıya katılmak beni ve benimle gelen meslektaşımı da gururlandırdı'' dedi.

  Ameliyatın artroskopik yöntemle yapılacağını anlatan Başad, hastayı az kanatan, az yara veren ve endeskoplarla uygulanan bu yöntemle ilgili yeniliklerin Türkiye'de yakından izlendiğini ifade etti. Başad, bu yeniliklerin bugün yapacakları ameliyatta da uygulanacağını söyledi.

  Dr. Başad, operasyonda omuzdaki bir kemiğin altının temizleneceğini ve böylece ağrının azaltılacağını kaydetti..


  Görüş Bildir